The Cut beğenilmedi

05.12.2014
A+
A-

Fatih Akın’ın kariyerinin 10’uncu filmi olan ve cuma günü gösterime girecek ‘The Cut’ta en dikkat çeken unsurlardan biri ünlü yönetmenin filme ‘Bir varmış bir yokmuş’ cümlesiyle başlaması. 1915 olaylarını konu alan filmi birçok sinema salonu göstermeyi kabul etmezken Akın, “Türkiye’nin bu film için hazır olduğunu düşünüyorum” açıklaması yapmıştı. fatih_akın_film_afişi

Türkçü Turancılar Derneği ise filme olan tepkisini “Sözde Ermeni soykırımı yalanını Türkiye’ye kabul ettirmek için planlanan senaryonun ilk ayağı olan ‘The Cut’ın Türkiye’de gösterime girmesine izin vermeyeceğiz” şeklinde dile getirmişti. Bu tartışmalar arasında gösterime girecek olan ‘The Cut’ı ilk olarak gazeteciler ve sinema eleştirmenleri izledi. 138 dakikalık filmin bir saati aşkın süresini Osmanlıların Ermenileri ezmesi ve onları öldürmesiyle oluşan zulüm üzerine çekilen sahneler oluşturuyor. Ermenilere iyi davranan Osmanlılar arasında sadece 5-6 kişilik bir asker kaçağı grubu yer alıyor. Hikâyesi 1915’te başlayan filmin senaryosu Mardik Martin ile Fatih Akın’a ait.

Sinema yazarları ‘The Cut’ı şöyle değerlendirdi:

MEHMET AÇAR: ‘Hedefine ulaşan bir film’

Fatih Akın’ın tarihi film konusundaki tecrübesizlikleri, prodüksiyon yetersizlikleri ve Ermenilerin İngilizce konuşması gibi temel sorunlar nedeniyle filmin ilk bölümü çok sahici değil. Buna karşılık, filmin kendine özgü bir duygusu olduğunu düşünüyorum. Akın, gerçekçi bir tarihi dramdan ziyade, masalsı ve acıklı bir öykü anlatmış. Amacı, 1915’te yaşananları bugünün seyircisine aktarmak ve hepimizi Ermenilerin yaşadıkları acılara ortak etmek. Sonuçta, hedefine ulaşan anlamlı bir film yaptığını düşünüyorum. Yıllar sonra Türkler ve Ermenilerin bir araya gelip kardeşlik duygusuyla böyle bir film çekmesi dahi bence tek başına önemli. Daha iyileri de yapılmalı.

ATİLLA DORSAY: ‘Hayal kırıklığı yarattı’

Fatih Akın’dan beklendiği gibi iyi anlatılmış bir film. Ama benim beklediğim Ermeni soykırımı filmi değil. Ermeni soykırımının background’u dediğimiz arka cephesi ve altyapısı, hangi olayların olduğu filmde yok. Doyasıyla beni tatmin etmedi. Daha kapsamlı daha ışık tutucu bir film bekliyordum. Benim için hayal kırıklığı oldu. ‘The Cut’, büyük tartışmalar yaratmaz.

CÜNEYT CEBENOYAN: ‘Diyaloglar çok klişe’

Öncelikle bu konunun gündeme getirilmesini saygıdeğer buluyorum. Bunlar tabular, hakkında konuşulmayan konular, bunlarla yüzleşmek konuşmak ve anlamak lazım. O konuda bir çaba olduğu için filmi değerli buluyorum. Hikâyenin çok etkileyici olduğunu düşünmüyorum. Diyaloglar başta çok klişe geldi. Bir tür yolculuk filmi niteliğinde. İnsanı derinden etkileyen bir hikâye yok.

ALPER TURGUT: ‘Tek taraflı bir film’

Filmde Osmanlıların Ermenilere uyguladığı şiddet tek taraflı, tek yönlü bir şiddetmiş gibi görünüyor. Bu da bizi hataya düşürür. Bir tarafı tek başına suçlarsan, öbür taraf çözüme uzlaşmaz. Pek iyi bir Türk göremiyoruz, çok kötü Ermeni de göremiyoruz. Bu biraz filmi taraflı yapar. Filmin tamamına bakarsak Türkler kötüdür.

SERDAR AKBIYIK: ‘Gece Yarısı Ekspresi’

‘The Cut’, Fatih Akın’ın ‘Gece Yarısı Ekspresi’. ‘Gece Yarısı Ekspresi’ bile bu kadar tek taraflı değildi. Ermeniler bile bu filmi böyle tek taraflı çekmezdi. Yaşananlar tek taraflı anlatılıyor, sözde tarihten alıntılar var. Oyunculuklar klişeydi ve tatmin etmedi. Bu film gişe yapar mı bilmem ama insanların kalbini kırar. Türkleri faşist bir millet olarak göstermek ayıptır.

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.