Sinan Meydan Atatürk Etkisi kitabı ile okurlarla buluşuyor

Atatürk Etkisi raflarda yerini aldı. Sinan Meydan, Atatürk merkezinde yürüttüğü kitap çalışmalarında yeni bir eserle karşımızda. Atatürk Etkisi, İnkilap Kitabevi tarafından yayımlandı.

Sinan Meydan Atatürk Etkisi kitabı ile okurlarla buluşuyor. Kitap çalışmalarını Atatürk odağında yürüten Sinan Meydan’ın yeni eseri Atatürk Etkisi raflarda yerini aldı. 

Yazarın, Türkiye için bir dönüm noktası olan Mustafa Kemal Atatürk’ü anlattığı Atatürk Etkisi kitabı İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.

Atatürk Etkisi, Türkiye’nin kurucu liderinin dün, bugün ve yarın üzerindeki etkisini ortaya koyuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün yapıcı ve ilerici siyaset anlayışı, hayat duruş ve liderlik özellikleri kitapta anlatılıyor. 

Sinan Meydan, Atatürk’ün kurucu ve kurtarıcı etkisini ele alarak, iflasın, işgalin, direnişin ve kurtuluşun tarihini yazıyor.

Sinan Meydan, Atatürk Etkisi’ni doğru anlayabilmek için Çanakkale’yi, Suriye-Filistin’i, TBMM’yi Sakarya’yı, Kütahya-Eskişehir’i, Büyük Taarruz’u, Lozan’ı iyi bilmek gerektiğini söylüyor. 

Atatürk Etkisi adlı kitap II. Abdülhamit’le başlayıp Menderes’le devam ediyor, Mussolini ve Hitler’le bitiyor. Abdülhamit Etkisi’ni, Menderes Etkisi’ni, Mussolini ve Hitler Etkisi’ni bilmeden, ‘Atatürk Etkisi’ doğru anlaşılamayacağını belirten Sinan Meydan “Kitapta bu kişilerin yarattığı etkileri de ayrıntılı olarak anlattım” diyor. 

Sinan Meydan, Atatürk Etkisi’nin vatanı emperyalizmin pençesinden, sarayın/sultanın baskısından ve geri kalmışlığın çilesinden kurtardığını vurguluyor. Kitap, Osmanlı’nın son dönemlerinden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna, yapılan devrimlerden yıkılan cehalet duvarlarına, medeni bir toplum için atılan adımlardan cumhuriyetin kazanımlarına kadar pek çok başlığı ele alarak işliyor. 

Sinan Meydan, “Atatürk Etkisi yaşanmış, bitmiş, dünde kalmış, tarih olmuş bir etki değildir; bugün hala canlıdır, diridir, yepyenidir ve hala kurtarıcı niteliğini korumaktadır” diyor. 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.