Roma filmi ile yönetmen Alfonso Cuaron sinemayı sarsıyor

Roma filmi sinemalarda vizyonda. Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron filmin senaryosunu da yazdı. Roma filminin konusu ne? Roma filminin fragmanı bu yazıda yer alıyor.

Roma filmi ile yönetmen Alfonso Cuaron sinemayı sarsıyor. Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron’un Roma adlı filmi vizyona girdi. Filmin senaryosu da Cuaron’a ait. 

Alfonso Cuaron, “Büyük Umutlar”, “Harry Potter ve Azkaban Tutsağı”, “Y Tu Mama Tambien”, “Son Umut” ve “Yerçekimi” gibi başarılı filmler ile tanınıyor. 

Meksika ve ABD ortak yapımı dram türünde bir film. Film Netflix’te yayımlandı.

İlk dünya prömiyerini 30 Ağustos 2018’de Venedik Film Festivali’nde yaptı. Roma, 75. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülü’nü alarak, sinema seyircisine ilk selamını çaktı. Film eleştirmenlerinden övgüler alan Roma filmi, 1970’lerin başındaki Meksika’da geçiyor. 

Film, siyah beyaz. 135 dakika. NEDEN SİYAH BEYAZ ÇEKİLDİ BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ – TIKLAYIN

Roma filminin yönetmeni Alfonso Cuaron oyuncular Marina de Tavira, Nancy García, Yalitza Aparicio.

Roma filminin konusu

1970’lerin hemen başında Meksiko şehrinde geçen bir hikaye. Dönemin sosyal, kültürel ve toplumsal yanları son derece doğal bir sinema diliyle seyirciye ulaştırılıyor. 

Meksika depremi, dönemin popüler filmleri, 1970’deki Dünya Kupası’nun Meksika’da düzenlenmesi, öğrenci protestoları gibi dünya gündeminde yer alan olayları filmde görüyoruz. 

Bu film Cleo’nun hikayesi. Cleo, Meksiko’nun orta sınıf ailelerinin yaşadığı bir Roma mahallesinde bulunan bir evde hizmetçidir. Film, adını o mahalleden alır: Roma.  Aslında mahallenin gerçek adı da bu değil. Daha yoksul mahallelerin taktığı bir isim, Roma.

Roma filminde Cleo adındaki genç bir hizmetçinin hayatı üzerinden sosyal olaylar anlatılıyor.

Genç hizmetçi Cleo, bir yandan ev işleri ile uğraşırken, öte yandan da evdeki dört çocukla ilgilenir.

Cleo, zamanını hizmetlisi olduğu evde geçirse de kendisine ait elbette farklı bir dünyası da vardır. Genç kadın, gönlünü Fermin adındaki bir adama kaptırmış, aşk yaşamaktadır. Fakat bu ilişki pek de Cleo’nun düşlediği gibi tamamlanmaz.

Evin dört çocuk annesi Sofia, kocasının yokluğu ile başa çıkmaya çalışır. Birbirinden farklı hayatlara sahip olsalar da Cleo ve Sofia benzer travmalar yaşarlar. İki kadın, siyasi kargaşanın hüküm sürdüğü bir ortamda birbirlerinin en büyük destekçisi olur.

ROMA FİLMİ DEĞERLENDİRMESİNİ BU YAZIYI TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

Filmin beğenilmesini ya da özel olarak değerlendirilmesini sağlayan belki de Alfonso Cuaron’un kamerasını kendi çocukluğuna, çocukluğunun geçtiği mahalleye ve o dönem (1970-71 yılları) yaşanan olaylara çevirmiş olması.

Bir biyografya, öz eleştiri, kişisel tarihe sinema üzerinden not düşme, kişisel tarihini dünya ile paylaşma… her tanım yapılabilir. Doğduğu toprakları ve kendi hayatını anlatmanın doğallığı…

Roma filminin fragmanı

Roma filminin senaryosunu Alfonso Cuaron yazdı. Görüntü yönetmenliğini de kendisi yaptı. Yapımcısı da O.

Filmde sosyolojik ve politik alt metinler var. Ancak Cuaron, bunları seyirciye didaktik bir dille değil, hayatın akışı içinde veriyor. Bir arka fon olarak seyrediliyor. 

Roma filmin oyuncuları:  Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Jorge Antonio Guerrero, Nancy García García, Fernando Grediaga.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.