Sinematek hatırına bedava sinema

Sinema dünyamızda önemli bir yeri olan Sinematek hatırına bedava sinema izleyenleri bekliyor. Sinematek’in 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen programda 50 film gösterimde olacak. Filmler gösterilmeden önce bir sunucu tarafından sohbet ortamı oluşturularak sinema ve film açısından değerli bir iletişim kurulmaya çalışılacak.

“Sinematek Yaşıyor” başlığıyla düzenlenen organizasyon Pera Film, Kadıköy Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi iş birliğiyle 28 Eylül – 28 Aralık 2016 tarihleri arasında sinemaseverleri buluşturacak. Sinemaseverlere 50. Yılda, 50 film, 50 sunum adlı uzun soluklu bir film programı sunuluyor.

Program kapsamında Sergey Ayzenştayn, Fritz Lang, Alain Resnais, Ingmar Bergman, Jean-Luc Godard, Luchino Visconti, Francesco Rosi ve Andrey Tarkovski gibi usta yönetmenlerin filmlerinden derlenen seçki, 1920’lerden 70’lere çarpıcı yapıtları bir araya getiriyor.

Pera Film, yeni sezona Sinematek’in kuruluşunun 50. yılında sinema tarihinin önemli filmlerini izleyicilerle buluşturuyor. Filmler Pera Müzesi, Caddebostan Kültür Merkezi ve Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde gösterimde olacak. Filmler, aralarında yetkin sanatçıların, aydınların, öğretim üyelerinin ve basın mensuplarının bulunduğu önemli isimler tarafından sunulacak. Sunumlar sırasında usta yönetmenler anılırken, başyapıtların sinemaya etkisi ve katkısı bir kez daha tartışmaya açılıyor.

Onat Kutlar anısına düzenlenen Sinematek Yaşıyor! 50. Yılda, 50 film, 50 sunum programı kapsamında Pera Müzesi’ndeki ilk gösterim, Jean-Luc Godard’ın Nefret filmi 28 Eylül Çarşamba günü saat 19.00’da Sevin Okyay’ın sunumu ile gerçekleştiriliyor.

28 Aralık’a kadar her çarşamba gerçekleşen film gösterimleri Genco Erkal, Doç. Dr. Okan Ormanlı, Prof. Dr. Feride Çiçekoğlu, Fırat Yücel, Haydar Ergülen, Prof. Dr. Oğuz Makal, Prof. Dr. Zafer Toprak, Ece Temelkuran, Füruzan, Doç. Dr. Ahmet Kuyaş ve Özcan Alper tarafından sunuluyor.

Sinematek yaşıyor! 50. Yılda, 50 film, 50 sunum etkinliğini öneren Jak Şalom programı şöyle özetliyor: “Özellikle 1965-75 yılları arasında, ülkemizin sinema kültürünün oluşma ve gelişmesine büyük katkıları olan Sinematek, Türkiye’nin sinema kültürü açısından kilometre taşlarından biridir. Kuruluşundan bugüne geçen 50 yıla rağmen, sinemaseverler ve kültür çevreleri tarafından bir tür efsane olarak hala anımsanmakta, yeni ve küçümsenmeyecek girişimlerin onun öz suyundan beslendikleri bir çılgın serüven olarak kabul edilmektedir.”

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

Gösterim Programı

28 Eylül

19:00 Nefret / Le Mépris / Contempt

Sunum: Sevin Okyay

5 Ekim

19:00 Potemkin Zırhlısı / Bronenosets Potiomkin

Sunum: Doç.Dr. Okan Ormanlı

12 Ekim

19:00 Rocco ve Kardeşleri / Rocco e i suoi fratelli

Sunum: Prof.Dr. Feride Çiçekoğlu

19 Ekim

19:00 Sevgilim Hiroshima / Hiroshima mon amour

Sunum: Fırat Yücel

26 Ekim

19:00 Geçip Giden Çatana / L’Atalante

Sunum: Haydar Ergülen

2 Kasım

19:00 Umut / Hope

Sunum: Prof. Dr. Oğuz Makal

16 Kasım

19:00 Konformist / Il Conformista / The Conformist

Sunum: Prof. Dr. Zafer Toprak

7 Aralık

19:00 Gelin / Bride

Sunum: Ece Temelkuran

14 Aralık

19:00 Persona

Sunum: Füruzan

21 Aralık

19:00 Metropolis

Sunum: Doç. Dr. Ahmet Kuyaş

28 Aralık

19:00 Ayna / Zerkalo / The Mirror

Sunum: Özcan Alper

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.