Taner Ceylan Londra’da

En pahalı tabloların yaşayan ressamı Taner Ceylan Londra’da ilk kez kişisel sergisiyle sanatseverlerle buluşuyor. “I Love You” başlığı ile düzenlenen sergi 23 Eylül – 28 Ekim tarihleri arasında açık kalacak. Serginin yeri S 2 Galerisi. 

Sergide yer alan eserler Taner Ceylan’ın sanat tarihi, inanç tarihi ve toplumsal cinsiyet tarihine eleştirel bakışını aktarıyor.  Taner Ceylan, ülkemizden daha çok yurtdışında tanınıyor. Onun sarsıcı, zihinsel devrim yaratıcı ve sorgulatıcı eserlerinin yurtdışında daha çok rağbet görüyor olmasına şaşmamak gerek. 

taner-ceylan-londra-02

Sergide, Ceylan’ın kendisini yorumladığı “I Love You” isimli bir çalışması da bulunuyor. Sergiye adını veren bu eser Taner Ceylan’ın kendine has üslubunu, hayatla olan ilişkisini sanatseverlere tedirgin edici bir gerçekçilikle aktarıyor. New York merkezli Paul Kasmin Gallery tarafından temsil edilen sanatçı, sergisinde “kan ve hayat” ilişkisini insan merkezli olarak sorgulatıcı bir kompozisyon akışıyla veriyor. Tek tek ele alındığında da serginin tümüne bakıldığında da detaydan genele etkileyici bir akış göz önüne geliyor. Her eser birbiriyle ilişki içinde ancak bir o kadar da bağımsız duruyor. 

taner-ceylan-londra-01

23 Eylül ve 28 Ekim arasında ‘I Love You’ (‘Seni Seviyorum’) adlı sergisinde Taner Ceylan’ın foto-realist tarzda yaptığı 6 büyük boyutlu resmi yer alacak. Sergi, sanatçının son dönem eserleri üzerinden acı, güzellik, fedakârlık, mutluluk, umut gibi kavramlara odaklanıyor.

Sergi fikri Taner Ceylan’ın Pedro de Mana’nın 1673 yılında yaptığı ‘Christ as the Man of Sorrows’ adlı ahşap heykelini görmesiyle oluşup şekillenmiş. Sanat tarihinden beslenen sergi, İsa tasvirlerinden yola çıkılarak hazırlanmış eserlerden oluşuyor. Duygusal gerçekçilik tarzında ürettiği eserleriyle tanınan Ceylan’ın eserleri bugüne dek New York, Berlin ve İstanbul’un aralarında olduğu farklı kentlerde sergilendi. Ceylan, 2015’te düzenlenen 14. İstanbul Bienali için Giuseppe Pellizza da Volpedo’nun 1901 tarihli ‘Il quarto stato’ eserini yeniden resmetmiş ve bir yerleştirmeyle birlikte sunmuştu. 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.