Sokaktan 100 bin kitap topladı ve dükkan açtı

11.01.2021
A+
A-

İzmir’de apartman görevlisiyken sokağa atılan kitapları toplayan Doğan Karabil’in açtığı sahaf dükkanını şimdi kızları işletiyor. Sahaf dükkanının hikayesi dikkat çekici…

Sokaktan 100 bin kitap topladı ve dükkan açtı! İzmir’de apartman görevlisi olarak çalıştığı sırada sokağa atılan kitapları toplayan Doğan Karabil, 46 yıl sonra sahaf dükkanı açtı. Dükkanda neredeyse yarım yüzyıldan beri sokaktan topladığı 100 bin kitap bulunuyor. 

İzmir Konak’ta sahaf dükkanının hikayesi dikkat çekici… 

Doğan Karabil, kapıcılık yaptığı sırada sokağa atılan kitapları toplamaya başladı. 46 yıl süresince topladığı 100 binden fazla kitapla bir dükkan açtı. O sahaf dükkanını şimdi Karabil’in kızları işletiyor.

İzmirli Doğan Karabil 1975 yılında kapıcılık yaparak hayatını kazanmaya başladı. Bu dönemde, ‘sokağa atılan kitapları çöpe gitmesin’ diye toplamaya başladı. Topladıkları kitaplarla bir tezgah açtı. Daha sonra bir dükkan tuttu, ikinci el kitap alıp satmaya başladı. İşi büyüten Karabil, dükkanındaki rafları 46 yılda her çeşitten 100 binin üzerinde kitapla doldurdu. Alsancak Mahallesi, 1440 Sokak’taki dükkan, zamanla İzmir’in en bilinen sahaf kitapevlerinden birisi haline geldi.

Karabil’in yıllar önce başlattığı kitap işini artık kızları devam ettiriyor. Babaları yaşlandığı için dükkanı kız kardeşiyle devraldıklarını söyleyen Dilek Koca Karabil (39), “Babamın başladığı dönemlerde sahaf sayısı daha çokmuş. Fakat zamanla azalmış. Biz ikinci kuşak olarak sahaflığı devam ettiriyoruz. İzmir’in en eski sahafıyız. Pandemi öncesinde, ‘Yeter ki oku, çay bizden’ kampanyamız vardı. Üst katımızda nostalji plaklar var. Özellikle gençler çok sık geliyor. Plak dinliyor, kitapları inceliyorlar. Orta yaş daha çok alt katta ki kitaplarla ilgileniyor. Kimisi ise sadece özellikle artık piyasada bulunmayan eski kitap kokusunu almak için geliyor” dedi. Babasının açtığı kitapevini büyüttüklerini ve karşı dükkana da raf koyduklarını anlatan Karabil, “Yabancı dil kitapları diğer dükkanda. Kitap çok hızlı büyüyen bir iş. Ne kadar çok raf koyarasanız koyun anında doluyor” dedi. 

Sahaflığın sakin bir ruh hali yarattığına dikkat çeken Dilek Koca Karabil, “Babam sahafta durduğu zaman okuyordu. Bir kitabı bırakır diğerini alırdı. Bütün kitapları bilirdi. Şu an 100 binin üzerinde kitap var. Plak, CD ve kaset de satıyoruz. Müşterilerimizin isteği üzerine az da olsa yeni kitap da satıyoruz. Onun dışında bütün kitaplarımız ikinci el. Aklınıza gelen her türden kitap var. Hatta buradan alınan 2’ci el kitaplar tekrar bizim dükkana geliyor. Yeniden rafa giriyor. ‘Tilkinin dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanı’ derler ya o misal” diye konuştu. Babasının  ‘kitaplar çöpe atılmasın’ diye toplayarak başlatığı bu işi ileride 3’cü kuşak olan kendi oğlunun da yapmasını istediğini söyleyen Karabil, herkesin okumaya ihtiyacı olduğunu belirtti.  

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.