Süleyman Turan vefat etti cenazesi ne zaman

Türk sinemasının ünlü oyuncusu Süleyman Turan vefat etti. Süleyman Turan, yalnız yaşadığı evde kalp krizi sonucu öldü.

Süleyman Turan vefat etti cenazesi ne zaman

Süleyman Turan vefat etti. Cenazesi ne zaman? Ünlü sinema oyuncusu Süleyman Turan, 83 yaşında hayatını kaybetti. Kadıköy’deki evinde hayata veda eden Süleyman Turan, Yeşilçam sinemasından bu güne ulaşan usta karakter oyuncularındandı. 

Süleyman Turan evinde yalnız yaşıyordu. Süleyman Turan vefat etti. Süleyman Turan kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 

Başrol oynamadı. Ancak ikinci karakterlerde, yardımcı karakterlerde gösterdiği performansla hep aranan isim oldu. Süleyman Turan, 1971 Adana Altın Koza Film Festivali ile 1972 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü almıştı. 

Sinema ve sanat dünyasında çok sevilen isimlerden olan Süleyman Turan, tiyatro sevdalısı olarak da biliniyordu. 

Süleyman Turan cenazesi ile ilgili 

Türk sinemasının usta oyuncusu Süleyman Turan bu sabah evinde hayatını kaybetti. Süleyman Turan kalp krizi geçirdi. Yalnız yaşadığı evinde vefat etti. 

Usta sanatçı Süleyman Turan 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Son olarak Sonsuz Bir Aşk filminde oynayan usta oyuncunun kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği açıklandı.

Süleyman Turan’ın son yolculuğu ile ilgili gelişmeleri bildireceğiz. Süleyman Turan cenaze namazı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Süleyman Turan’ın cenazesi ile ilgili gelişmeleri sizlere bildireceğiz. 

19 Kasım 1936 tarihinde İstanbul Kadıköy’de doğan sanatçının gerçek adı Süleyman Başturan’dır. Küçük yaşlarında sanata karşı meraklıydı. Halkevlerine gider gelir. Resim hocalarının atölyelerine katıldı ve resim yapmayı öğrenirdi.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi’ne girdi, ancak üçüncü sınıfta ayrıldı. 

Yedek subay olarak görev yaptığı sırada Kore Savaşı’na gönüllü olarak katıldı. Japonya’ya gitti. Japonya’da askerler arasında düzenlenen yetenek yarışmasında Türk askerler İngilizce yazılan bir piyes ile katılır ve oyun birinci seçildi. Bu onun sahne sanatlarına başladığı ilk denemesi oldu. 

İstanbul’da bir tiyatro oyunuyla ilk kez sahneye çıktı. Osman Seden’in yönettiği ve baş rollerde; Türkan Şoray, Tamer Yiğit, Öztürk Serengil, Hulusi Kentmen’in olduğu “Sayın Bayan” adlı film onun oynadığı ilk filmdi. 

Bir dönem dergilerde ressam olarak da çalıştı. Filmlerin dışında uzun zaman karikatür çizdi veresim yaptı.

Karikatürleri, çizimleri Akbaba dergisinde yayımlandı. 1962′de Tiyatroya başladı. “Harput’ta Bir Amerikalı” oyununda başrol bile oynadı.

1963 yılında Ses dergisinin açtığı yarışmayı kazanarak sinemaya adım attı.

Üç tane de film senaryosu yazdı. Bunlar; Dönme Dolap (Sinema Filmi)1983, Baş Belası (Sinema Filmi)1982, Sevgili Dayım (Sinema Filmi)1977 filmleridir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.