Süreyya Operası’nda Virtüözlerin Müziği serisinde Benedict Kloeckner ve Danae Dörken

04.01.2022
A+
A-

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası‘nın başlattığı “Virtüözlerin Müziği” konser serisi ocak ayında Alman çellist Benedict Kloeckner ve Yunan asıllı Alman Danae Dörken duo konseri ile devam ediyor.

Süreyya Operası’nda Virtüözlerin Müziği serisinde Benedict Kloeckner ve Danae Dörken

Süreyya Operası’nda Virtüözlerin Müziği serisinde Benedict Kloeckner ve Danae Dörken müzikseverlerle buluşacak. 

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası‘nın başlattığı “Virtüözlerin Müziği” konser serisi ocak ayında Alman çellist Benedict Kloeckner ve Yunan asıllı Alman Danae Dörken duo konseri ile devam ediyor.

Sanatçılar, İstanbullu klasik müzikseverlere Süreyya Operası’nın büyülüyeci atmosferinde “Nostalji ve Devrim Arasında” temalı  konser verecekler. Konser için seçtikleri eserler ise bir CD olarak kaydedildi. Benedict Kloeckner ve Danae Dörken, amaçlarının Schumann’ın yenilikçi ruhuyla, onun geçmişin müziğine, özellikle Johann Sebastian Bach’ın müziğine, olan tutkusunu 20. yüzyıl kompozisyonlarıyla birleştirmeyi amaçlamışlar.

Schumann ve Bach halk tarzında 

Dinleyiciler Schumann’ın müziğinde Bach gibi üstatların ortaya koyduğu en yüksek sanatsal standartta müziği dileyebilecekleri gibi, aynı zamanda halkın anlayabileceği basitlikte bir “halk tarzı” yaratmak için gösterdiği çabayı duyacaklardır.

Programda eserleri yer alan Dmitri Shostakovich ve Bohuslav Martiniqual içinde vazgeçilmez olan şiirsellik, duyarlılık ve samimiyet çok net bir şekilde Schumann’ın müziğinde karakterize edilir. İnsanlığın sahip olması gereken bu ve benzeri unsurlar insanlığın gerçekliği ile tezat oluşturuyor olsa da Leonard Bernstein bu şiddete karşı koymak için müziği kullanmıştır.

Benedict Kloeckner ve Danae Dörken programlarını icra ederken bu şiddete cevaplarını Leonard Bernstein’ın ruhuna uygun olarak müzikleriyle vermekte ve dinleyicileri “her zamankinden daha yoğun, daha güzel, daha özverili ve devrimci bir ruhla çalacakları ” konserlerine davet etmekteler.

Konserler serisi KAM Management & Dermoskin’nin katkılarıyla gerçekleşecek. Biletler Süreyya Operası gişesinde ve Kadıköy Belediyesi’ne ait https://bilet.kadikoy.bel.tr/ sitesinde. 

BENEDICT KLOECKNER / Çello & DANAE DÖRKEN / Piyano

DUO KONSERİ

Program:

Robert Schumann Çello ve Piyano için Beş Halk Tarzı Eser, Op. 102

Bohuslav Martinů Çello ve Piyano için Slovak Melodisi Temalı Varyasyonları, H. 378

Robert Schumann Çello ve Piyano için Üç Fantezi Eser, Op. 73

Robert Schumann Çello ve Piyano için Adagio & Allegro La Bemol Majör, Op. 70

Dmitri Shostakovich Çello ve Piyano Sonatı, Re Minör Op. 40

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.