Suriyeli sanatçılar İstanbul’a sığındı

Savaştan kaçan Suriyeli sanatçılar İstanbul’a sığınarak, sanat hayatlarını burada sürdürüyorlar. Kadıköy’de kurdukları sanat merkezi onların adeta toplanma merkezi oldu. Sergilere katılıyor ve eserlerini satıyorlar.

Savaşın kol gezdiği ülkelerinden kaçan Suriyeli sanatçılar İstanbul’a sığındı. Sanatçılar, Kadıköy’de kendilerine ait bir sanat merkezi kurdular. Sergilere katılıp, eserlerini satıyorlar. Hürriyet gazetesinin manşetine taşıdığı haberi İpek Yezdani hazırladı. Suriyeli sanatçılarla görüşülerek hazırlanan haberin detaylarını aşağıda okuyabilirsiniz.

İstanbul barındırdığı onlarca değişik millet ve kültürün yanı sıra, iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeli sanatçılar için de bir toplanma merkezi haline gelmiş durumda. Kadıköy’de kendilerine ait bir sanat merkezi kuran Suriyeli sanatçılar ulusal ve uluslararası sergilere katılıyor, geçinmek içinse resimlerini İstanbul’da yapıp Avrupa’da satıyor.

Hürriyet gazetesi haberi manşetinden duyurdu

SURİYELİ mülteciler deyince aklınıza sadece mülteci kamplarında zor koşullarda hayatını sürdürmeye çalışan yardıma muhtaç bir kesim geliyorsa yanılıyorsunuz… Son yıllarda farklı ülkelerden aldığı göçle daha da kozmopolitleşen İstanbul, Suriye’de son 6 yıldır devam eden içsavaştan kaçan Suriyeli sanatçılar için de bir ‘toplanma merkezi’ haline gelmiş durumda. Suriyeli sanatçıların toplanma yerlerinden biri de Suriyeli fotoğraf sanatçısı Omar Beraktar (52) tarafından Kadıköy’de kurulan ‘Arthere İstanbul’ isimli sanat merkezi. Yeldeğirmeni’ndeki 3 katlı sanat merkezinin duvarlarında yer alan tabloların hemen hepsi Suriyeli sanatçılar tarafından yapılmış. Üst katında resim ve heykel atölyesi, girişte bir cafe ve çalışma masaları, en alt katındaysa fotoğrafçılar için karanlık oda var.

Omar Beraktar

TOPLANMA MERKEZİ

Burada Suriyeli sanatçılar için atölyeler, workshop’lar düzenleniyor, ayrıca Suriyeli ve Türk müzisyenler gelip burada caz konserleri veriyor, dünya müziği yapıyor. Buradan çıkan sanatçıların eserleri İstanbul’un önde gelen sergi salonlarında ve galerilerinde sergileniyor. Omar Beraktar (52), 2012’de İngilizce öğretmeni olan eşi ve oğluyla birlikte Şam’dan İstanbul’a gelmiş. Beraktar, İstanbul’un Suriyeli sanatçılar için bir “toplanma merkezi” haline geldiğini söylüyor. “Suriye’yi terk etmek zorunda kalan sanatçılar ilk adım olarak soluğu İstanbul’da alıyorlar. Çünkü İstanbul bir sanat merkezi, burada çok sayıda galeri var. İstanbul bir sanatçının gidebileceği en iyi şehirlerden biri. Kendi tanıdıklarımdan biliyorum, şu anda İstanbul’da yaşayan yüzlerce Suriyeli sanatçı var. Bir dönem Avrupa’ya giden de çok oldu ama önemli bir kesim de burada kaldı. Çünkü biz Türkiye’nin kültürünü kendimize çok daha yakın hissediyoruz, Türklerle Avrupalılarla anlaştığımızdan çok daha iyi anlaşıyoruz” diyor.

SURİYE’DE AÇAMAZDIK

“Böyle bir sanat merkezi açmak nereden aklınıza geldi?” diyorum, “Suriye’de yapamadığım bir şeyi yapmak istedim. Suriye’de bu şekilde bir sanat merkezi açamazdık, izin vermezlerdi. Burada bir haftada izin alıp açtık. Tamamen Suriyeli sanatçılara yatırım yapıyoruz, workshop’lar düzenliyoruz. Bizim asıl misyonumuz Suriyeli sanatçıları Türk halkına tanıtmak. Burada herşey sanat için!” diyor. Beraktar, en büyük zorluklarınınsa “finansal olarak sanat merkezini ayakta tutmak” olduğunu söylüyor. “Kafeteryadan fazla kazanmıyoruz, asıl gelir kaynağımız sattığımız sanat eserleri. O da ancak ayakta kalmamızı sağlıyor” diye ekliyor.

Farah Trablsie

SANAT İÇİN ÇOK UYGUN BİR ŞEHİR

FARAH Trablsie (32), Şam Üniversitesi’nde iç mimari okumuş, uzun yıllardır ressamlık yapıyor. Trablsie, üç yıl önce Şam’dan Türkiye’ye gelmiş. Ailesi hala Şam’da yaşıyor. Babasının ve iki kız kardeşinin de sanatçı olduğunu söylüyor:

BABAM MİMAR

“Babam içmimar, ancak annemle babamı iki yıldır, kızkardeşlerimi de dört yıldır görmedim. Eskiden ailem beni ziyarete gelirdi ancak Türkiye, iki yıl önce Suriyelilere vize vermeyi kaldırdıktan sonra artık gelemiyorlar.”
Trablsie, Suriye’deki iç savaştan önce bir Avrupa ülkesinde sanatla ilgili bir dalda yükseklisans yapmayı planlıyormuş.

FARKLI-ZENGİN

“Ama savaş başladıktan sonra planlarım değişti. Çok hızlı bir şekilde Suriye’den çıkmam gerekiyordu. Türkiye’de kalmaya karar verdim. Şimdi bunun en doğru seçim olduğunu düşünüyorum, çünkü özellikle İstanbul, sanatçılar için çok uygun bir şehir. Sosyal atmosferi çok farklı ve zengin. Burada hem Türk hem Avrupalı çok sayıda sanatçıyla tanıştım ve arkadaş oldum. TÜYAP’ta bir sergiye katıldım. Hayata tutunmakta İstanbul bana çok yardım etti. Şimdi sadece Türkiye’de sanat yapmak istiyorum” diyor.

AİLESİ İÇİN TEZGÂHTARLIK BİLE YAPIYOR

BURHAN el Hatib (22), müzisyen ve semazen. Geleneksel Arap Sufi Müziği yapıyor ve Arap udu çalıyor. İstanbul’da Amerikan Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen bir davette konser vermiş. İKSV’nin bir etkinliğinde de semagösterisi yapmış. 2 yıl önce ailesiyle birlikte Şam’dan istanbul’a gelmiş. Bir yandan müzikle uğraşırken bir yandan da Avcılar’da oturan ailesini geçindirmek için bir alışveriş merkezinde tezgâhtarlık yapıyor. “Bu şekilde çalışmak zorundayım çünkü Suriyeli bir sanatçı olarak burada müzikten para kazanmam neredeyse imkânsız” diyor.

Hüseyin Haddad

BURADA AÇIK BİR TOPLUM VAR

HÜSEYİN Haddad (35); fotoğrafçı ve grafik tasarımcı. Aslen Hamalı ancak uzun yıllardır Şam’da yaşıyormuş, 4 yıl önce İstanbul’a gelmiş. Geçen yıl Gaziantep’de bir fotoğraf sergisi açan Haddad, Suriye’deyken Birleşmiş Milletler’de çalışıyor, Iraklı mültecilere fotoğraf kursu veriyormuş. “Burada da daha çok yabancılarla çalışıyorum çünkü özellikle eğitimli Suriyeliler için İstanbul’da doğru düzgün bir iş bulmak ve bir yaşam kurmak çok zor. Ancak aynı zamanda İstanbul’da yaşamak bizim için çok daha rahat, çünkü burada açık bir toplum var” diyor.

Ali Omar

İSTANBUL’DA YAPIYOR AVRUPA’DA SATIYOR

Ressam Ali Omar (32), Şam Üniversitesi resim bölümü mezunu. Eylül 2014’te Suriye’nin kuzeyindeki Kamışlı’dan Türkiye’ye kaçmış. “Ben ressamım, savaşmak istemedim, o yüzden de kaçtım” diyor. İçsavaştan önce Şam’da ve İsveç’te sergiler açmış. Sanat çalışmalarını ‘Arthere Istanbul’da sürdürüyor. Eserleri Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde açılan bir çağdaş resim sergisinde ve Galeri Eksen’de yer almış. “Suriyeli bir sanatçı olarak İstanbul’da resimlerimi satmam çok zor, resimlerim daha çok Türkiye dışında, Avrupa’da alıcı buluyor. En son Cenevre’de bazı sergilere katıldım. Eğer Avrupa’da resimlerimi satma şansım olmasaydı, Türkiye’de yaşamımı sürdürmem de çok zor olurdu” diyor.

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.