Tahrir Operası Avusturya ve Almanya’da Alkışlandı

29.05.2015
A+
A-

Tahrir operası Avusturya ve Almanya’da büyük alkış aldı. Yekta Kara’nın sahneye koyduğu, besteci Hossam Mahmoud’un ‘Tahrir’ operasının prömiyeri geçtiğimiz günlerde Avusturya’da, Salzburg Devlet Operası’nda gerçekleştirildi. Arap Baharı’nı, Tahrir Meydanı’ndaki özgürlük arayışını konu alan eseri, yönetmen Yekta Kara tamamen çağdaş bir anlayışla ve tiyatro salonunun her tarafını kapsayan, seyirciyi de bütünüyle içine alan farklı bir üslupla sahneledi. Avusturya ve Alman basınının büyük övgüyle karşıladığı eser, aynı zamanda seyircinin de yoğun beğenisini kazandı.

Alman Radyosu, Yekta Kara’nın müzik tiyatrosu ile enstallasyonun mükemmel bir bileşimini sunduğunu vurgulayarak, uzun süredir böyle bir yapıtın özleminin çekildiği, sahnede kaba kuvvete başvurulmaksızın şiirsel bir dille politik ve toplumsal olayların aktarıldığı yorumunu yaptı. Gerçekle düş dünyasının içiçe geçtiği, hakikat ve adalet uğruna mücadele eden insanların kendi bireysel özgürlük arayışlarının da gündeme getirildiği belirtilerek, seyircinin nasıl derinden etkilendiği aktarıldı. Basın, eseri ‘Tını ve Spirütualizm Yoluyla Devrim ‘ olarak nitelendirdi.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.