Tarık Akan kanserden öldü

16.09.2016
A+
A-

Türk sinemasının en kıymetli isimlerinden Tarık Akan kanserden öldü. Tarık Akan’ı 16 Eylül 2016 cuma gece yarısı tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini kapadı.

Türk sinemasının en sevilen erkek karekterleri arasında olan Tarık Akan, 66 yaşında aramızdan ayrıldı. Tarık Akan yaklaşık 1 yıldır kanser hastalığı nedeniyle tedavi görüyordu. Akciğer kanseri olan Tarık Akan, yakın arkadaşı Müjdat Gezen’in ifadesine göre “Akciğer kanserinden değil, metastaz yapması nedeniyle karaciğerinden öldü”.

Türk sinemasının şüphesiz en unutulmaz erkek oyuncularından biriydi Tarık Akan. Gerçek adı Tarık Tahsin Üregül. 1949 doğumlu olan Tarık Akan, ilk filmi olan Emine ile 21 yaşında kamera karşısındaydı. Film 1971 yılında çekildi.

1970 yılında dönemin ünlü dergisi Ses’in açtığı oyunculuk yarışmasına katılır. Birinci olur. Ardından 1971’de Emine filmi ile Yeşilçam’a adımını atar. Atış o atış olur. Çünkü yakışıklılığı ile Türk sinemasında kült bir isim olur.

1972’de oynadığı Suçlu filmindeki rolü ile 1973 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

Canım Kardeşim adlı filmde Halit Akçatepe ile 1973 yılında kamera karşısındaydı.

Önceleri onu “yakışıklı” haliyle sinemada izledik. Kimi zaman haşarı ama yakışıklılığın da getirdiği sempatik karakter Ferit olarak karşımızdaydı. Hababam Sınıfı’nda Ferit diğer arkadaşları gibi unutulmazlar arasında listenin üst sıralarında yerini almıştı.

Ertem Eğilmez’in yönettiği Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı (1975) adlı filmde Tarık Akan “Damat Ferit” rolü ile izleyenlerin gönlünde taht kurdu.

Bu klasik filmin ardından Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) çekilir. Bu film Hababam Sınıfı serisinin en çok hasılat yapanı olur.

Yeşilçam’da artist ve aktrist eşleşmelerinde Kadir İnanır-Türkan Şoray ne ise Tarık Akan-Gülşen Bubikoğlu da o idi bir dönem. 1975 yılında Bubikoğlu ile birlikte oynadıkları Ah Nerede adlı romantik-komedi filmi ile büyük başarı elde eder.

Yakışıklı, romantik, sempatik gibi pozitif sıfatları üzerinde taşımasının yanında kamera karşısındaki ustalığı ile Türk sinemasının jönleri arasına girdi Tarık Akan.

Emel Sayın ile Mavi Boncuk filminde, Hülya Koçyiğit ile Sev kardeşim filminde, Hale Soygazi ile Gece Kuşu Zehra’da oynadı. Güzel aşkların yakışıklısıydı filmlerde. Her genç kızın hayali “Tarık Akan gibi biriydi” o yıllarda.

Onu sinemamızda önce yakışıklı haliyle kamera karşısında sevmeye başlamıştık ki 1970’li yıllarada “politik sinemaya” geçiş yaptı. Sosyal olaylara karşı sessiz kalmayan Tarık Akan, sol görüşü ile de öne çıkmaya başladı.

1977 yılında Zeki Ökten’in yönettiği Sürü adlı filmde başrolü Melike Demirağ ile üstlendi. Ardından 1978’de Cüneyt Arkın ile Maden adlı filmde yine sosyal bir meseleyi sinemaya taşımıştı.

Tarık Akan artık sinemanın “cici çocuğu” değildir. Yıl 1982 olduğunda o efsane film Yol çekilir. Şerif Gören ve Yılmaz Güney birlikte yönetirler filmi. Tarık Akan da o filmde devleşerek dünyaya da adını duyurmayı başarır. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alır. Tarık Akan o sene “En İyi Erkek Oyuncu” kategorisinde aday gösterilir.

Gerçek hayatta da toplumsal olaylara duyarlılık gösteren Tarık Akan, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından 1981’in başlarında, Almanya’da bir konuşma yapar. Bu konuşma yüzünden 12 yıl hapis istemiyle yargılandı ve 2,5 ay hücre hapsi cezası aldı. Hapisteki günlerini ve darbe sürecini 2002 yılında çıkan ”Anne Kafamda Bit Var” isimli kitabında anlattı. 

Başrolünde oynadığı Karartma Geceleri 1990 yılında çekildi. Film Yeşilçam’ın klasikleri arasında yer aldı. 

Tarık Akan, Altın Portakal Film Festivali’nde yedi ödül alan tek erkek oyuncu olarak da sinema tarihimize adını yazdırdı.

Tarık Akan, Bakırköy’lüydü. Plajlarda cankurtaranlık yapar ya da işporta tezgahı açardı. Bakırköy’den hiç kopmadı. Ünlü olduktan sonra da ayağını buradan kesmedi. Taş Mektep (Özel Taş Koleji) adlı okulu açtı, eğitim öğretim dünyasında iş yapmaya başladı.

Dostlarının ifadesine göre sinemada yapmak istedikleri vardı. Bunlardan biri de Kuvayı Milliye Destanı’nı filmleştirmekti. Ancak ömrü yetmedi. 66 yaşında kansere yenildi.

Bir dönem Nesin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Akan, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın kuruluşunda yer aldı, yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Sanatçının Barış Zeki Eregül, Yaşar Özgür Eregül ve Özlem Eregül isimli üç çocuğu bulunuyor.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre sanatçı için pazar günü saat 14.00’te Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda tören düzenlenecek.

Akan’ın cenazesi, aynı gün ikindi namazını müteakip Teşvikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından, Bakırköy’deki aile mezarlığına defnedilecek.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.