Benim Adım Feridun filminin fragmanı

15.09.2016
A+
A-

Benim Adım Feridun filminin fragmanı yayımlandı. Şimdilik instagramda yayınlanan fragman filmin hayli eğlenceli ve bir o kadar da hüzünlü olduğuna dair ipuçları veriyor.

Çağan Irmak’ın yönettiği Benim Adım Feridun filmi Mahir Ünsal Eriş’in aynı isimli hikayesinin sinemaya aktarılması ile ortaya çıktı. Mahir Ünsal Eriş’in sevilen hikayesi şimdi beyaz perdede film olarak karşımıza çıkıyor. Film 11 Kasım 2016 tarihinde sinemalarda gösterime girecek.

Erdek’te geçtiğimiz bahar yapılan çekimlerin ardından sinema severler ve hikaye severler filmi sabırsızlıkla beklemeye başlamışlardı. Bu filmi izlemek için bekleyen üç hayran kitlesi var. Birincisi elbette yönetmen Çağan Irmak’ın filmlerini severek izleyenler. İkincisi filmin adını aldığı hikayeyi yazan Mahir Ünsal Eriş hayranları. Üçüncüsü ise elbette başrolde yer alan Halil Sezai.

benim-adim-feridun-film-afisi

Hikayeden sinemaya uyarlandı

Her üç ismin de ayrı ayrı hayran kitlesinin bu filmi bekliyor olması, gişe sonuçlarını da daha şimdiden merak ettiriyor. Ancak bu sonuçtan daha önce edebiyat severlerin merak ettiği, Mahir Ünsal Eriş’in ikinci kitabı olan Olduğu Kadar Güzeldik’teki “Benim Adım Feridun” adlı çok sevilen öyküsünün sinemaya nasıl aktarıldığı? Hikayedeki lezzetin beyazperdeye aktarılıp aktarılmadığı…

Filmin başrolünde Halil Sezai Paracıkoğlu ile Büşra Pekin oynuyor. Film TAFF Pictures yapımı.

Filmin afişi de hazır. Ve instagram üzerinden paylaşıldı.

Şarkıları olduğu kadar İncir Reçeli filmindeki etkileyici oyuculuğu ile dikkat çeken Halil Sezai hayranları bekledikleri performansı bulabilecekler mi? Tiyatro eğitimi almış olan Halil Sezai, filmde Feridun’u oynuyor.

ÇAĞAN IRMAK’IN NEFES KESEN PİTONLA DANSINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Çağan Irmak komedisi 

Duygusal filmleriyle Türk sinemasında iz bırakan yönetmen Çağan Irmak “Komedi çekeceğim” demişti. Mahir Ünsal Eriş’in sekiz sayfalık hikayesini senaryolaştıran Çağan Irmak “İlk defa bir edebiyat uyarlaması üzerinde çalışıyorum. Çok farklı ve genç bir komedi olacağını garanti edebilirim.” diye de eklemişti.

Benim Adım Feridun komik ama hüzünlü bir hikaye. Mahir Ünsal Eriş “Olduğu Kadar Güzeldik” adlı hikaye kitabıyla Sait Faik Hikaye Ödülü’nü kazanmıştı. Bu kitapta en sevilen hikayelerin  başında ise Benim Adım Feridun geliyordu.

benim-adim-feridun-film-fragman

Feridun’un komik ve hüzünlü hikayesi

Hikayede Erdek’te aşk acısı çeken yalnız, ailesiz bir adamın kafasını dağıtmak için tanımadığı bir düğüne katılması ile ortaya çıkan komiklikler yer alıyor. Oteldeki “Manyaslıların düğününe” dalan genç adamı oradaki biri “Vay Feridun” diyerek bağrına basar.

Aslında Feridun olmayan bu genç adamın “Ben Feridun değilim”  demesine fırsat kalmaz. O da artık o tanımadığı insanlar arasında Feridun rolünü oynamaya başlar. Karşılıklı göbek atmalar, içkiler eski hatıralar. Peki Feridun kim? Damadın babası ile kardeş çocuklarıydı Feridun’un babası.

Feridun ve ailesi yıllardır Almanya’da yaşıyorlardır ve arada büyük bir küslük olduğu için aileler birbirlerini görmüyordur. Dolayısıyla küçük Feridun büyümüş ve işte bu düğünde karşılarındadır. Tanıyamamışlardır ama koca adam olan Feridun’u herkes bağrına basar. Hatta düğün sonrası eve misafir ederler.

FİLMLE İLGİLİ BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Feridun olmayan hikayenin asıl kahramanı, melonkolik ve derin bir aşkın acısını çeker. Aile özlemi vardır. Hikayedi şu cümle dikkat çekicidir: “Yalnızlık ailesizlikmiş meğer, yalan da olsa bir ailem olunca nasıl mutlu olduğumu hissettim.”

Düğünde Feridun rolüne bürünen genç adam ilk kez böylesine eğlenir. İlk kez aslında kendisine hayatına ait olmayan akrabalarıyla olmaktan onlarla anılar paylaşmaktan içmekten göbek atmaktan oynamaktan keyif alır. Kafasını dağıtmak için girdiği bu tanımadığı düğün Çağan Irmak için de eğlenceli komik bir senaryoya dönüşür.

Benim Adım Feridun filminin fragmanını izleyebilirsiniz

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM