Taylor Swift 300 milyon dolarlık telif için mücadele ediyor

Grammy ödüllü ünlü şarkıcı Taylor Swift 300 milyon dolarlık telifin peşine düştü. Şarkıcı önce yaşananlara isyan etti sonra soluğu mahkemede aldı.

Taylor Swift 300 milyon dolarlık telif için mücadele ediyor. Dünyaca ünlü şarkıcı Taylor Swift, ‘telif için’ önce isyan etti sonra da soluğu mahkemede aldı. 

İlk 6 albümünün yayın hakları ikinci kez el değiştiren Grammy Ödüllü Taylor Swift, “İkinci kez, müziğim benim haberim olmadan satılıyor” sözleriyle sanat dünyasındaki telif hakları meselesine yeni bir boyut kattı. 

ABD’li ünlü şarkıcı Taylor Swift, bir süredir hukuk savaşı verdiği ünlü müzik yapımcısı Scooter Braun’un 6 albümünün haklarını yatırım şirketi Shamrock’a sattığını açıkladı.

Twitter’da yaptığı açıklamada Variety dergisinin albümlerin haklarının 300 milyon doları aşan bir fiyata bir yatırım şirketine satıldığına ilişkin haberini doğrulayan Swift, “İkinci kez, müziğim benim haberim olmadan satılıyor” ifadesine yer verdi.

2004’te müzik kariyerine başlayan Grammy ödüllü şarkıcı, aldığı avans karşılığında yapacağı ilk altı albümün master kayıtlarının mülkiyetini Big Machine adlı plak şirketine vermişti. Ancak, Swift’in haberi olmadan Scooter Braun, Big Machine şirketini satın alarak şarkıcının haklarının da sahibi olmuştı. Benzer olayı tekrar yaşadığını belirten Swift, “Shamrock’un benimle satıştan önce temasa geçmek istediğini ancak Scooter Braun’un benimle ve ekibimle ilişki kurmamalarını aksi halde satıştan vazgeçeceklerini söylediğini öğrendim. Ayrıca Shamrock ile temasa geçtikten sonra Scooter Braun’un satıştan sonra da benim şarkılarımdan kâr elde etmeye devam edeceğini öğrendim. Shamrock ile ortaklık kurma ihtimaline açıktım. Ama Scooter Braun’un dahil olması kabul edilemez” dedi. Müzik endüstrisinde kayıtların mülkiyetini elinde bulunduranlar, sanatçılar üzerinden reklam ve dijital müzik platformları dahil pek çok ticari anlaşmadan büyük paralar kazanabiliyor.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.