Temel İçgüdü senaryosu 13 günde yazıldı 4 milyona satıldı

Sharone Stone’un başrol oynadığı ve yayınlandığı dönem çok tartışılan Temel İçgüdü adlı filmin senaristi açıklamalarda bulundu.

Temel İçgüdü senaryosu 13 günde yazıldı 4 milyona satıldı

Temel İçgüdü senaryosu 13 günde yazıldı 4 milyona satıldı. Hollywood sinemasının kırılım filmlerinden olan Temel İçgüdü (Basic Instinct) 13 günde yazıldı, senaristi 4 milyon dolar kazandı. 

Amerikan sinemasının ünlü senaristlerinden Joe Eszterhas, yıllar sonra Temel İçgüdü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Joe Eszterhas, filmi 13 günde yazdığını, karşılığındaysa 4 milyon dolar kazandığını açıkladı. 

Temel İçgüdü, Joe Eszterhas’ın yazdığı, Paul Verhoeven’ın yönettiği 1992 yapımı film. Dönemin en çok tartışılan filmlerinden biriydi. Film, ana akım Hollywood sinemasında çığır açan cinsellik tasvirleriyle ‘neo-noir başyapıtı’ olarak tanımlanıyor.

Filmin nasıl ortaya çıktığını anlatan senarist Joe Eszterhas, filmin başrol oyuncusu Sharon Stone için, “Eğer olmasaydı film aynı etkiyi yaratmazdı” dedi. 

Temel İçgüdü filminin senaristi Joe Eszterhas

Sheron Stone’da sevimli kız kalitesi var

18 film, 30’a yakın senaryo ve 7 kitap yazan senarist, Stone için, “Onda sevimli kız kalitesi var” dedi. Eszterhas, oyuncunun filmdeki performansının eleştirildiğini ve küçümsendiğini söyleyerek, “Cinsel düzeyde çok cüretkâr bir roldü. Filmin onun için ne kadar önemli olduğunu ve rolü için nasıl çalıştığını anlatabilmem mümkün değil” diye konuştu.

77 yaşındaki Eszterhas, Sharon ile hâlâ görüştüklerini belirterek, “Çok zeki, birçok kez onun yüksek IQ’sunun kurbanı oldum. Bazen onu benim yarattığımı söylüyor. O kadar eşsiz ve dinamik ki onu benim yaratmam mümkün değil” dedi.

Filmin ilk adı “Aşk Acıtır”

Eszterhas, ‘Temel İçgüdü’nün yazım hikayesinden bahsederken de, 13 günde yazdığını, adını ilk olarak “Aşk Acıtır” koyduğunu ve sonradan değiştirdiğini söyleyerek, 3 gün içinde 4 milyon dolara sattığını belirtti.

Temel İçgüdü’nün senaryosuyla rekor düzeyde ücret alan Eszterhas, “Gerçekten fakir büyüdüm. Senaryo yazarlığına başladığımda bir senaryo için aldığım 100 bin dolar benim için servetti. Sonra daha büyük paralar gelmeye başladı. 500 bin dolar, o zamanlar bir senaryo için rekor fiyattı” dedi.

 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.