Time kapağında Uğur Şahin ve Özlem Türeci

09.01.2021
A+
A-

Dünyaca ünlü Time dergisi son sayısının kapağına koronavirüs aşısını geliştirerek insanlığa büyük hizmet eden Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin çiftini taşıdı.

Time kapağında Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile 2023 yılına girdi… Dünyaca ünlü Time dergisi son sayısının kapağında koronavirüs aşısı geliştirerek insanlık için büyük bir hizmet veren Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci çiftini taşıdı.

Türkiye’nin gururu olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin çifti TIME dergisinin uluslararası baskısının kapağında yer aldı. Kapakta “Aşı Devrimi” başlığını kullanan Time, Türk bilim insanlarının fotoğrafına yer verdi. 

Çok bilinen o ifade “Time’da kapak olmak”… Bu kez Türk bilim insanları için gerçekleşti. Bir prestij ifadesi olarak kullanılan “Time’de kapak olmak” aslında o iki bilim insanı için ne kadar kıymetli bilinmez. Onların yaptığı insanlığa hizmet elbette Time’a kapak olmayı sıradanlaştırıyor. Yine de dünya basın tarihi açısından bakıldığında Time dergisinin yaptığı çalışma övgüye değer. Dünya çapında bir bilimsel çalışmayı hayata kazandıran Özlem Türeci ve Uğur Şahin çiftinin Time dergisinin kapağında yer alması gurur verici…

Dünyayı esir alan coronavirüs salgınına karşı insanlığa umut olan coronavirüs aşısını geliştiren Türk kökenli Alman bilim insanları Dr. Özlem Türeci ile Prof. Uğur Şahin, göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Dünyanın en önemli yayın organları arasında gösterilen ABD merkezli TIME Dergisi, 18 Ocak’ta yayınlanacak sayısının uluslararası baskısında Türeci ve Şahin’i kapak yaptı. Dergi “Aşı Devrimi” başlığına da yer verdi. Derginin ABD’de yayınlanan kapağında ise Amerikan Kongresi’ne düzenlenen baskının fotoğrafı yer aldı.

Prof. Uğur Şahin ile Özlem Türeci’nin imzasını taşıyan Pfizer/BioNTech aşısının mutasyon geçirmiş coronavirüse karşı da etkili olduğu açıklandı. ABD’li ilaç şirketi Pfizer, aşının İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyonlara karşı sonuç verdiğini duyurdu. Ancak bu çalışmanın raporlarının henüz bağımsız hakemlerce incelenmediği vurgulandı. 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.