Timur Selçuk anıt mezarında piyano ve beyaz güvercin

Timur Selçuk’un Zincirlikuyu’daki kabri anıt mezara dönüştürüldü. Büyük bir piyano şeklinde tasarlanan anıt mezarda, beyaz bir güvercin ve emekçileri sembolize eden bir de çark konumlandırıldı.

Timur Selçuk anıt mezarında piyano ve beyaz güvercin

Timur Selçuk anıt mezarında piyano ve beyaz güvercin… Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden Timur Selçuk için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından anıt mezar yaptırıldı.

6 Kasım 2022’de aramızdan ayrılan Timur Selçuk’un anıt mezarı büyük bir piyano formunda tasarlandı. Başucunda ise her an kanatlanmaya hazırmış gibi duran beyaz bir güvercin yer aldı. Timur Selçuk’un sanatçı kişiliğine atıfla hazırlanan büyük bir piyano formundaki anıt mezarda, onun hayata bakışı ve duruşuna dair bir çark da ayak ucuna konumlandırıldı. Çark, emek ve emekçiyi sembolize etmek üzere tasarlandı. 

Timur Selçuk anıt mezarında piyano ve beyaz güvercin

Timur Selçuk’un anıt mezarının açılışı onun 77’inci doğum gününde ailesi, sevenleri, öğrencileri ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun katıldığı törenle yapıldı. 

Besteci, yorumcu, orkestra şefi ölümsüz büyük sanatçı Timur Selçuk, 77. Doğumgününde Zincirlikuyu’dan, beyaz güvercinleri uçurdu yine İstanbul semalarına…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sanatçı için yaptırılan anıt mezarın açılışına ailesi, dostları, sevenleri, yetiştirdiği öğrencileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı katıldı.

Anıt mezar, Piraye Yüksel tarafından Timur Selçuk’un temsil ettiği evrensel değerler ve sanatsal kişiliği ile bütünleşmiş şekilde tasarlandı, heykel uygulamasını ise Adnan Doğan yaptı.

6 Kasım 2020’de sonsuzluğa uğurladığımız Timur Selçuk’un sadece müzisyen sanatçı değil aynı zamanda bir düşün insanı, Türk Rönesansı ve aydınlanma döneminin önde yürüyenlerinden biri olduğunu belirten Piraye Yüksel; sanatçının tüm bu değerleri göz önüne alınarak, tüm ölçü ve formlarda altın oran gözetilerek yapılan anıt mezarın kuşbakışı tam bir grand piyano formunda olduğunu söyledi.

Dünyadaki bütün ahlaklı insanlar kardeşimdir

Sonsuzluğa akan bir ırmağın nakşedildiği ve baş ucunda her an kanatlanmaya hazır bir beyaz güvercinin yer aldığı anıt mezarın arka yüzüne ise Timur Selçuk’un yaşam felsefesini özetleyen ‘’Dünyadaki bütün ahlaklı insanlar benim kardeşimdir’’ sözleri yazıldı. Zincirlikuyu’daki kabrin ayak ucunda sembolize edilen çark formu ile DİSK Kültür Merkezi ve DİSK Korosu’nun kurucusu olan ve sendikanın tüm etkinliklerinde yer alan Timur Selçuk’un emeğe ve emekçiye verdiği değer anlatılmaya çalışıldı.

Yaşamaya ve yaşatmaya devam edeceğiz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Timur Selçuk güzel bir insan, çok değerli bizim için. Büyük sanatçımızı İstanbul’umuzda ismine, sanatına yakışır şekilde yaşamaya ve yaşatmaya devam edeceğiz’’ dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Timur Selçuk’un emekçilerin yanında duruşunu hatırlatan bir konuşma yaptı:

“Timur Selçuk 70’li yıllardan bu yana hep yanımızda oldu. Türkiye işçi sınıfının yüreğinde ve mücadelesinde ilelebet yaşayacak. Timur Selçuk’un DİSK Kültür Merkezi’nin kuruluşundaki piyanosu şu an hala Balmumcu’daki DİSK genel merkezinin girişinde duruyor. İşçiler DİSK’e geldiğinde Timur Selçuk’un piyanosu karşılıyor onları. Sonsuza kadar da bu böyle kalacak. Ne mutlu ki şimdi Timur Selçuk’un kızları, eşi yine onlarla birlikteyiz ve DİSK’in 55. Kuruluş yıl dönümünde Timur Selçuk’un sevgili kızı Mercan Selçuk ve dans topluluğu yine bizlerle birlikteydi, nesilden nesile bu nehir akmaya devam ediyor. Hem Timur Selçuk bizimle birlikteydi hem de kızıyla birlikte olmamız bizim için apayrı bir anlam taşıyordu. Başta İstanbul Büyükşehir Belediyemize, emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum” 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.