Tiyatro sahnesinde İstanbul Şiirle Buluşuyor

İstanbul Şiirle Buluşuyor başlığı ile düzenlenen buluşmalarda şairler ve şiirleri tiyatro sanatçıları tarafından sahneye taşınıyor.

Tiyatro sahnesinde İstanbul Şiirle Buluşuyor… İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın yeni etkinliği “İstanbul Şiirle Buluşuyor” başlıyor. Şairler ve şiirleri özel mekân ve ses evreninde yeni bir “anlatı” olarak seyirciyle buluşuyor. 

İBB Şehir Tiyatroları, İstanbul Şiirle Buluşuyor etkinliğinin ilk şairi Edip Cansever ve Oteller Kenti şiiri olacak. 11 Aralık 2022 Pazar günü saat 18.00’de seyirciyle buluşacak olan Edip Cansever ve Oteller Kenti şiiri farklı bir deneyim olarak seyirciye sunuluyor. 

İstanbul Şiirle Buluşuyor etkinliğinde seyirci, bir yönetmen ve oyuncular eşliğinde, dekor, kostüm, müzik ve görsel tasarımla birlikte sahne imkânları kullanılarak, şairin şiir evreninin içerisinde oluşturulacak bir mekâna davet ediliyor.

Her şair ve şiiri için, bir yönetmenin ve sanatsal ekibin yorumuyla farklı bir etkinlik gerçekleştirilecek.

Şairin ve şiirin izinde gelişecek bu etkinlikler, Edip Cansever ve Oteller Kenti şiiri ile başlıyor. İkinci Yeni şiirinin öncüleri arasında kabul edilen Edip Cansever (8 Ağustos 1928 – 28 Mayıs 1986), 58 yıllık ömründe çıkardığı 17 şiir kitabı yayımlamıştır.

Edip Cansever’in şiiri bir tutku halinde yaşayışı ve imgelem dünyası sahneye taşınıyor.

Edip Cansever ve Oteller Kenti

Oteller Kenti şiiri Hümay Güldağ tarafından sahneye uyarlandı. Güldağ’ın yönetmenliğinde sahneye gelecek olan Oteller Kenti şiirinin müzik tasarımı Hüseyin Tuncel’e, dekor tasarımı Cihan Aşar’a, kostüm tasarımı Ahsen Nur Doğan’a, efekt tasarımı Metin Küçükyılmaz’a, ışık tasarımı Uğur Yıldız’a, görsel tasarım Yakup Altay’a ve koreografi Arda Alpkıray’a ait.

Oteller Kenti’nin oyuncuları Hüseyin Köroğlu, Hümay Güldağ ve Aslı Şahin. Piyanoda Orçun Tekelioğlu, solist olarak Berfu Aydoğan etkinliğin müzikleri için sahnede yerini alıyor.

Oteller Kenti, konsept ve konusu

“Her şair, “kelime” ve “anlam”dan örülü bir evrendir. Şiir, bu evrene yapılan farklı yolculukların rotasıdır. İstanbul Şiirle Buluşuyor başlığı altında, şair-şiir eşleşmesinin oluşturduğu bu “özel” ve “öznel” evrenin içerisindeki “ses”lerden kurulu “sahne”de oyuncular yerini alıyor. 

Cansever’in dramatik şiirleri arasında yer alan Oteller Kenti, şiirin mekân ve ses özellikleri üzerinden yeniden kurgulanıyor.

Oteller Kenti, Edip Cansever ve şiir merkezli farklı bir sahne deneyimi sunuyor.

Yönetmen Hümay Güldağ, Oteller Kenti’ni şöyle tanımlıyor: “Cansever’in hayatı ve insanları otel imgesiyle aktardığı bu ırmak şiirde, anılarıyla yaşayan Bayan Sara’nın iç dünyasında belki kendinizi bulacak; farklı, rengârenk sorular soracaksınız. Belki de, sadece, kendinizi şairin ezgisinin akışına bırakacaksınız”

Katılım ücretsiz

İstanbul Şiirle Buluşuyor etkinlikleri ücretsiz olarak sahnelenecek. İlerleyen zamanlarda şairlerin özel ve anlamlı günleri ve tematik özel günler de dikkate alınarak bir program hazırlanacak.

İBB Şehir Tiyatroları, ilk olarak seçilen 30 şair arasından bu sezon Nazım Hikmet, Ahmet Arif, Atilla İlhan, Cemal Süreya, Gülten Akın gibi şairleri İstanbul Şiirle Buluşuyor başlığı altında seyircisiyle buluşturacak.

Etkinlik davetiyeleri gişelerden, https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/ adresinden ve İBB Şehir Tiyatroları mobil uygulamasından temin edilebilir.

Etkinlikler Kadıköy Müze Gazhane Meydan Sahne’de seyirciyle buluşacak.

İlk şair Edip Cansever ve Oteller Kenti şiiri, 11 Aralık 2022 Pazar günü saat 18.00’de seyirciyle buluşacak. Her ayın 2. haftası Oteller Kenti seyirciyle buluşmaya devam edecek.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.