Tiyatro severlere yeni sezonda Eylül tavsiyesi

Muzaffer Yalçın
Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu bir edebiyat öğretmenidir. Uzun zamandır lise tiyatrosu grubu olan ŞAT ekibiyle oyun sahnelemektedir.

Uğur Kanbay’ın yazıp, yönetip ve oynadığı Eylül, geçen sezonun en dikkat çeken oyunlarından biri. Eylül, ötekilerin hikayesi, hani görmeye, savunmaya, yanında durmaya korktuğumuz insanlar vardır ya, Eylül işte onların hikayesi.

Uğur Kanbay bu bıçak sırtı karekteri büyük bir cesaretle sahneye taşıyor.  Yirmi sekiz yaşındaki trans bir kadının nasıl seks işçisi olduğuna, askerlik muayenesine, ailesiyle olan mücadelesine, aşkına, hayata tutunma çabasına tanık oluyoruz.

Eylül’ü sadece bir seks işçisi olarak görenlere, yavaş yavaş ağlayan, gülen, aşık olan, anne annesini özleyen, elektrik parasını ödemek için sıkıntı çeken bir insan olduğunu hissettiriyor oyun. Oyunun bir yerinden sonra Eylül içimizden biri oluyor.

Oyunun bu başarısının mimarı tabiki Uğur Kanbay ve ekibi.

Son yıllarda ard arda kurulan yeni tiyatro topluluklarının en yenilerinden birisi de SFRPZTF. 

SFRPZTF’in ilk projesi Eylül. Eylül oyunu geçen sezon pek çok ödüle layık görüldü.  Afife Ödülleri, SADRİ Alışık Ödülleri, XlX Direklerarası Seyirci Ödülleri, Üstün Akmen Ödülleri’nden eli boş dönmeyen Uğur Kanbay, genç ve başarılı bir ekiple gelecekte çok daha iyi işler çıkaracaklarının müjdesini veriyor.

Uğur Kanbay, on yedi yaşından beri sahnede toz kaldıran bir oyuncu. İlk oyundaki başarısının sırrı da bu olsa gerek. 

Kanbay, oyunda zaman zaman sanatın torna vidasını beynimizde çevirse de, zaman zaman da en olmadık yerde bize kahkayı patlattırıyor. Eylül, oyuncunun bedeninde ete kemiğe bürünürken, Kanbay’da inanmışlığı ve oynama içgüdüsünü görüyoruz.

Oyun bize şunu söylüyor: “Hepiniz bu hikayeyi biliyorsunuz ama görmezden geliyorsunuz.”

Oyundan sonra bu hikayeyi kaç kişi görür bilemiyorum? Ama bu genç ekibin bize başka hikayeler anlatacaklarına inanıyorum. 

Eylül, bu sezon da sahnelerde, izleyemeyenlere yer ayırtın derim.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.