Zilli Kurt Yaşar Kemal’in yazamadığı romanının belgeseli

20.09.2019
A+
A-

Yaşar Kemal’in ömrü yetmediği için yazamadığı romanı Zilli Kurt belgesel film oldu. Belgeselin yönetmenliğini Ecevit Kılıç üstlendi.

Zilli Kurt Yaşar Kemal’in yazamadığı romanının belgeseli olarak kültür sanat hayatımıza kazandırıldı. Yaşar Kemal’in yazamadığı Zilli Kurt romanı Ecevit Kılıç tarafından belgesel film yapıldı.

Yazılmayan bir roman nasıl belgesel olur? Yaşar Kemal 92 yaşında aramızdan ayrıldı. Pekçok kişinin bildiği üzere usta romancı Zilli Kurt adında bir romanı yazmak istiyordu. Yani adı belliydi. Neden mi Zilli Kurt?

Bu roman, Yaşar Kemal’in cinayete kurban gitmesinin ardından çocuk yaşta Adana’da ırgatlık yapmak zorunda kaldığı günlerde geçiyordu. Yaşar Kemal’in “Komünistlik” suçlamalarıyla gözaltına alındığı yıllar… Yaşadığı Çukurova’yı terk etmek zorunda kalması kitabın zaman dilimini tanımlıyor. Yaşar Kemal o dönem için şöyle diyordu: “Boynuma komünistlik zili asarak beni zilli kurt yaptılar.“ 

Zilli Kurt belgeselinin yönetmenliğini Ecevit Kılıç yaptı. Filmin ilk gösterimi, 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapılacak.

Belgeselde Yaşar Kemal’in, o dönemini anlattığı ve, “Boynuma komünistlik zili asarak beni zilli kurt yaptılar,” dediği kendisine ait ses ve görüntü kayıtları yer alıyor.

Belgesele Kültür ve Turizm Bakanlığı destek verdi. Yaşar Kemal’in çocukluğunu Mehmet Güçlü canlandırdı. Filmde Yaşar Kemal’in, o dönemini anlattığı kendisine ait ses ve görüntü kayıtları yer alıyor.

Yaşar Kemal’in yazarlık serüvenini, ilk yazılarını yazdığı ve “İnce Memed”le taçlandırdığı bir dönemi aktaran “Zilli Kurt” belgeselinde ayrıca, o döneme tanıklık eden dostları, yakınları ve birlikte tarlalarda ırgatlık yapan köylüler de usta yazarı anlatıyor. Belgesel ayrıca Yaşar Kemal’in yazarlık serüvenini aktarıyor. Zilli Kurt, Yaşar Kemal’in ilk yazılarını yazdığı ve “İnce Memed”le taçlandırdığı döneme de ışık tutuyor. 

Zilli Kurt belgeseli 28 Eylül 2019 Cumartesi günü saat 13.00’te 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde ilk kez gösterilecek.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.