Tiyatroda kavuk teslim töreni Şevket Çoruh kavuğu teslim aldı

Geleneksel Türk Tiyatrosunun nişanesi olarak kabul edilen İsmail Dümbüllü Kavuk’u altıncı emanetçisine törenle teslim edildi. Rasim Öztekin, kendisinde duran ‘kavuk’u Şevket Çoruh’a emanet etti. Şevket Çoruh tiyatroda bundan böyle “Kavuklu Şevket Çoruh” olarak anılacak.

Tiyatroda kavuk teslim töreni, Şevket Çoruh kavuğu teslim aldı. Geleneksel Türk Tiyatrosunun sembolü sayılan İsmail Hakkı Dümbüllü’nün kavuğu törenle yeni sahibine teslim edildi.

Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenen kavuk devir teslim töreni tam bir şenlik havasıyla gerçekleştirildi. Tiyatronun usta ismi Rasim Öztekin kavuğu Şevket Çoruh’a teslim etti.

Kavuk için özel gece

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen gecede kavuğu son olarak taşıyan Rasim Öztekin, Şevket Çoruh’a devretti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu geceye video mesajıyla katılarak  “Biz İstanbul olarak Türk tiyatrosunu desteklemeye, tiyatronun geleceği açısından en özgür alanları var etmeye devam edeceğiz” dedi.

İsmail Hakkı Dümbüllü’nün kavuğu Geleneksel Türk Tiyatrosunun nişanesi olarak kabul ediliyor.

Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenen törenle kavuk Şevket Çoruh’a teslim edildi.

Yapılan törende İsmail Dümbüllü’nün kavuğu beşinci sahibi olan Rasim Öztekin’den, Şevket Çoruh’a geçti. Şevket Çoruh, altıncı kavuklu oldu.

İmamoğlu’ndan mesaj

Dördüncü kavuklu Ferhan Şensoy da geceye video mesajıyla katıldı. Duayen tiyatrocular Haldun Dormen, Müjdat Gezen, Mustafa Alabora’nın yanı sıra Güner Özkul, Müjgan Ferhan Şensoy ve Pelin Öztekin de gecede yer alan isimlerdi.

Ekrem İmamoğlu, video mesajı ile katıldığı gecede Kavuk Devir Teslim Töreni’ne vesile oldukları için Rasim Öztekin ve Şevket Çoruh’a minnet duygularını iletti. İmamoğlu şöyle konuştu: “Biz İstanbul olarak Türk tiyatrosunu desteklemeye, tiyatronun geleceği açısından en özgür alanları var etmeye devam edeceğiz. Kavuğu bu simgesel oluşumuna ev sahipliği yaptığımız için de Türkiye adına, İstanbul adına gurur duyuyoruz”

Kavuk devir teslimi için Harbiye Cemil Topuzlu Sahnesi’nde özel bir gece düzenlendi.

Ferhan Şensoy’a danışarak 

Rasim Öztekin kavuk teslim töreninde yaptığı konuşmada, yaşadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle doktorunun canlı performans yapmasına izin vermediğini hatırlattı. Bu nedenle ‘kavuk’u devretmek istediğini söyledi. Töreni aslında Dünya Tiyatrolar Günü’nde gerçekleştirmeyi planladıklarını belirten Öztekin, pandemi nedeniyle gerçekleştiremediklerini kaydetti.

Kavuk devir teslimi sürecinde aklında Şevket Çoruh’un olduğunu ve bu fikrini hocası Ferhan Şensoy’a açtığını; “Hocam ne diyorsun” dediğini belirten Öztekin, Şensoy’un “Çok iyi bir karar kardeşim” demesi üzerine ustasından da aldığı onayla hemen Şevket Çoruh’u aradığını belirtti.

Müjdat Gezen, Haldun Dormen ve Mustafa Alabora’nın karşılıklı oynamasalar da kendisinin konservatuvarları olduğunu belirten Öztekin; kendisinde emeği geçen isimleri “Onların çoğu şimdi yukarıdan seyrediyor; Erol Günaydın, Tuncel Kurtiz, Savaş Dinçel ve Münir Özkul” ifadeleriyle andı.

Hak dostum hak

Rasim Öztekin’den kavuğu devralan ve tiyatroda artık ‘Kavuklu Şevket Çoruh’ sıfatıyla anılacak olan Çoruh, konuşmasına meddahların dünden bugüne söyledikleri “Hak dostum hak” sözleriyle devam etti.

Türkiye’de Tiyatronu ilk dönemlerinden bu yana zorluklarla baş ettiğine değinen Çoruh, “Ustaların parasızlığı da bir gelenektir: Raşit Rıza Bizim lokanta adlı bir lokanta açmış. Hazım Körmükçü Beyoğlu’nda piyango bileti satmış. Naşit Özcan Beyazıt’ta piyangocu dükkanı açmış.Pandemi böyle devam ederse bizden simit almayı unutmayın” ifadelerini kullandı. Çoruh,pandemi sürecinin tiyatroları nasıl etkilediğine, Türkiye’de dünden bu güne tiyatro ve tiyatrocuların yaşadıkları politik, siyasi, ekonomik zorluklara dikkat çekti.

Kavuk Devir Teslim töreninin ardından başrollerinde Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun rol aldığı “Bir Baba Hamlet” oyununun özel bir gösterimi ile son buldu.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.