Tiyatroya sansür

12.12.2014
A+
A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2014-2015 sanat sezonu için destek vereceği özel tiyatroları belirledi. Kurulda alınan kararda sadece yeni kurulmuş profesyonel, amatör, gençlik, çocuk ve geleneksel tiyatro topluluklarına ödenek ayrıldı. Önceki yıllarda köklü tiyatrolara destek veren ancak son iki yıldan bu yana politika değiştiren bakanlık, 6 yıldan eski olan tiyatro topluluklarını destek kapsamının dışına çıkardı.

Tiyatronun usta isimlerinden Haldun Dormen, kararı şiddetle kınadığını, doğru bulmadığını söyledi. Dormen, “Benim özel tiyatrom yok. İyi ki de yok artık bu durumda çünkü ben de destek alamayanlar arasında olurdum. Bilakis eski tiyatro topluluklarına verilmesi lazım, onların yaşatılması lazım. Hatta bence kuruluşu 2 seneden az olan tiyatrolara destek verilmemesi gerekir ki; kendilerini ispat etsinler, destek almaya hak kazansınlar.” dedi.

Tiyatro Kare Genel Yayın Yönetmeni Nedim Saban da, Twitter adresinden yeni uygulamaya tepki göstererek, bu uygulamadan faydalanmak için korsan tiyatro topluluklarının kurulduğunu söyledi. Saban, “Hükümetten sanata taptaze bir darbe daha! Yandaşlarına para dağıtmak için artık altı yılı geçen köklü tiyatroların ödeneğini kesme kararı… Sanatta tutarlılık, süreklilik esasken Kültür Bakanlığı yeni kurulan yandaş tiyatroları kollamak için 6 yıl dayanabilenleri doğrama kararı aldı.” ifadelerini kullandı.

Eskiden devlet desteğinin en az üç yılını doldurmuş kurumlara yapıldığını belirten Saban, şöyle devam etti: “Şimdi altı yılı geçen kurumların bitirilmesine karar verildi. Komisyon üyesi Turgay Nar ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, kararı protesto ederek kurulu terk etmiş. Peki, sizce Refik Erduran ne yapmış? Komisyon üyesi Refik Erduran, eskiden Nazım’ı yurtdışına kaçırmıştı. Şimdi bu yıl kurulan 77 yandaş tiyatroyu gözden kaçırmış. Bu yıl alelacele kurulan ve yardım alacak olan 77 tiyatronun çoğu korsan. Geçen yıl altı ayrı yardım alıp, oyun bile oynamayanlar vardı. Bu ilkesizlik ve sanat politikasıyla, özel tiyatro bilet fiyatları mecburen daha da artar. Seyirci ya mecburen seyreder, ya hesap sorar.”

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.