Transmot Lojistik Rusya ofisini açtı

29.08.2023
A+
A-

Ukrayna-Rusya savaşı Türkiye’deki lojistik şirketlerine yeni bir stratejiyi uygulamaya zorladı. Lojistik şirketler Rusya’da ofis açarak AB’nin yaptırımlarına karşı ticaretlerini koruyup geliştirmeye çalışıyorlar.

Transmot Lojistik Rusya ofisini açtı

Transmot Lojistik Rusya ofisini açtı. Ukrayna savaşı ve siyasi ilişkilerdeki değişiklikler, Türkiye ve Rusya arasındaki ticaretin dinamiklerini etkiledi. AB yaptırımları nedeniyle Rusya’da halen navlun ödemelerini yabancı para biriminden yapmak çok zor ve imkânsız bir hal alması nedeniyle şirketler Rusya ofislerini açıyor.

Rusya’da ofis açan şirketlerden biri de Transmot Lojistik. 2006 yılında kurulan Transmot Lojistik karayolu taşımacılığı, parsiyel taşımacılık, soğuk zincir taşımacılığı, ekspres taşımacılık, 3’ncü ülke transit ülke taşımacılığı ve fuar taşımacılığı alanlarında yurtdışına hizmet veriyor. 

Transmot Lojistik Genel Müdürü Mehmed Onur Telci, Ukrayna-Rusya savaşı sonrasında, Rusya ile iş yapan birçok Türk şirketinin Moskova’da ofis açmak için girişimlere başladığını söyledi.

Mehmed Onur Telci Rusya’da ofis açmanın önemini şu sözlerle vurguladı: “Rusya’da ofis açmak, Türk firmalarına bu geniş pazarda doğrudan varlık gösterme ve yerel müşterilere ulaşma imkânı sağlıyor. Fiziksel varlığın olması, lojistik süreçleri kolaylaştırıyor, yerel tedarik zincirleri oluşturmayı destekliyor.” 

Mehmed Onur Telci Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Moğolistan ile yoğun çalıştıklarını belirterek “Rusya’da ofis yapılanmamız, şirketin işleyişini daha verimli ve etkin hale getirmek, operasyonları yönetmek ve müşteri ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmak amacıyla oluşturuldu.” dedi.

Transmot Lojistik Genel Müdürü Mehmed Onur Telci

Rusya ofisinin çalışmalarıyla ilgili olarak da şunları anlattı Transmot Lojistik Genel Müdürü Mehmed Onur Telci:

“Rusya ofisimiz, oradaki müşterilerimize yerel para biriminde navlun ödeme kolaylığı sağlıyor. Bununla finansal problemi biraz olsun azaltıyoruz. Hedeflerimiz Rusya da öncelikle her hafta çıkışlı parsiyel sistemimizi uygulamaya geçirmek. Ukrayna savaşı ve siyasi ilişkilerdeki değişiklikler, iki ülke arasındaki ticaretin dinamiklerini etkiledi. Siyasi ve ekonomik gelişmeler, ticarette artan fırsatlar yaratabilir veya bazı zorluklar ortaya çıkarabilir. Özellikle, iki ülke arasındaki ilişkilerde herhangi bir değişiklik, ticaret hacmini etkileyebilir. Rusya, büyük bir ekonomiye ve geniş bir pazar potansiyeline sahip. Rusya’da ofis açmak, Türk firmalarına bu geniş pazarda doğrudan varlık gösterme ve yerel müşterilere ulaşma imkânı sağlıyor. Fiziksel varlığın olması, lojistik süreçleri kolaylaştırabilir ve yerel tedarik zincirleri oluşturmayı desteklemektedir”

Yatırım teşvikleri önemli 

ISO 9001, L2 ve TİO belgelerine sahip UTİKAD üyesi şirketin, 2020 yılında “Hizmet İhracatı Şampiyonları” değerlendirmesinde “Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetleri kategorisinde 30’cu, 2021 yılında yine aynı değerlendirmede ve aynı kategoride Türkiye 42’nci olduklarına da değinen Telci sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya ’da ofis açmak, yerel şirketlerle daha güçlü işbirlikleri sunuyor, yerel pazarın ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetler geliştirme konusunda avantajlar sağlıyor. Ayrıca Rusya, yabancı yatırımcılara çeşitli teşvikler sunabilen bir ülke olabilir. Ofis açma sürecinde, yerel hükümetlerin yatırım teşviklerini ve avantajlarını araştırmak önemlidir. Yeni coğrafi pazarlara açılmak için stratejik olarak yeni şubeler açmayı veya ortaklıklar kurmayı planlıyoruz. Sürdürülebilirlik odaklı çevre dostu lojistik çözümleri sunmak için çevre dostu teknolojilere ve prosedürlere yatırım yapıyoruz.”

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.