Bodrum’da Başkan Ahmet Aras’a yükselen tepki

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Büyük Taarruz’un yıldönümünde Kos Adası ziyareti manidar bulundu. Eleştiriler yükseldi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Büyük Taarruzun 101. yılında Kocatepe’ye değil de Yunanistan’ın Kos Adası’na (İstanköy Belediyesi) yaptığı ziyaret büyük tepki topluyor. 

Sözde Pontus Rumları Soykırım Anıtı diken İstanköy Belediyesi (Kos Adası) tarafından düzenlenen “dostluk” etkinliğine tüm ağırlama masrafları karşılanmak suretiyle katılmasına eleştiriler artıyor. 

Bodrumlu gençlerin Zafer Yolu’nda yürüyüş yaparak 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi Atatürk’ü ve şehitleri anmaları, o dönem yaşanan büyük mücadeleyi anlamaya çalışmalarına karşılık Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Kos Adası ziyareti manidar bulundu.

Tarih 26 Ağustos 2023… Büyük Taarruz’un 101. yılı dolayısıyla Bodrumlu gençler “Zafer Yürüyüşü”nü gerçekleştirmek üzere sabah saatlerinde Afyon Kocatepe’ye yola çıktılar.

Tarih 26 Ağustos 2023… “Bodrum Belediyesi ile Kos Belediyesi iş birliğinde dostluk ve kardeşlik mesajını geliştirmek amacıyla, konser etkinlikleri düzenlenecek.”

Önce Bodrumluların ve yerel gazetecilerin tepkisini çekerek eleştirilerin odağına oturtulan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a yönelik tepkiler büyüyor.

Bodrum Belediye Başkanı ve beraberindeki Bodrum Belediyesi temsilcileri, “Büyük Taarruz” un 101. yıl dönümünde, sözde Pontus Rumları Soykırım Anıtı diken İstanköy Belediyesi (Kos Adası) tarafından düzenlenen sözde “dostluk” etkinliğine tüm ağırlama masrafları karşılanmak suretiyle katıldı. 

Bodrum’daki yerel sorunlara yönelik tespitlerde bulunan ve haberler yapan gazeteci Mustafa Gündoğ, haber sitesindeki köşesinde yaşanan skandalı değerlendirdi. 

Mustafa Gündoğ, köşesinde şunları yazdı:

“Büyük Taarruz” un 101 yılının arifesinde, “Türküler çalalım, Çökertme oynayalım, sirtaki yapalım da, karşı kıyı komşularımıza geçmişin acılarını unutturalım.” mı demiştir Aras?

Neyse komşumuzun en acı gününde yanında olmak lazım(!)

Başkan Aras, Ocak 2022’de, İstanköy (Kos) Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras’ı ziyaret etti (neden ziyaret ettiği de belli değil). Nikitaras ziyareti ciddiye almamış olacak ki hatıra fotoğrafında, Yunanistan ve Avrupa Birliği bayrakları varken, Türk Bayrağı yoktu. Fotoğrafta bayrağımız yer almadığından, hem İstanköy’deki soydaşlarımız hem de Bodrum halkı her iki belediye başkanına da tepkilerini dile getirmişlerdi.

“Kocatepe” den İstanköy’e
Buda yetmedi; Başkanımız barış elçisi gibi canla başla Türk-Yunan ilişkilerinde kendisini helak ederken, İstanköy (Kos) Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras Ekim 2022 tarihinde sözde Pontus Helenizmi Soykırım Anıtı’nı açtı.

“Rodos İstanköy Oniki Adalar Türkleri Dayanışma Derneği (ROİSDER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı; anıtın açılışını kınadığını söyledi.”

Başkanımız Ahmet Aras bu olayı gerçekleştiren kapı komşumuzu kınamadı ve oradaki soydaşlarımızı yalnız bıraktı.

Misliyle karşılık verilmesi gerekirken, on misliyle taviz verilmeye devam edildi.

“Kocatepe” den İstanköy’e
Yerel seçimler yaklaşırken milliyetçi tabana mesaj vermeye çalışan Aras ;

“Bodrum Belediyesi ekipleri, yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Cumhuriyetin ilanının 100. Yılı etkinlikleri kapsamında, koylarda ve adalarda bayraklama çalışması başlattı.”

Bizi, milli duygularla oyalarken, kendisi evrensel barış duygularıyla(!) Akdeniz’in karşı yakasında barış türküleri söyledi. “Çökertmeden çıktımda halilim.”

Aspatı bulamayan, İstanköyü buldu mu?

Türkiye Cumhuriyeti’nin Ulusal Kurtuluş Mücadelesi cihanda yapılmış, gelmiş geçmiş hiçbir mücadeleye benzemez.

Bu böyle biline…

Her ne kadar konu lafa gelince mangalda kül bırakmayanlar, dün akşam İstanköy’de Türküler söyleyip oyunlar oynadılar.

Başkan Aras Ankara’da bir dizi temaslarda bulunduktan sonra, ayağının tozuyla Bodrum’da Halk Meclisi’ni kurup İstanköy’e, barışa katkı koymaya gitmiştir.

Ancak Ankara’daki bir dizi temasları sırasında Zafer Bayramı yaklaşırken, Büyük taarruzun mimarı, Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrini ziyaret etmeyi unuttu sanırım.

Ankara gündemi yoğun olan Aras, Nex Level (AVM ) temaslarından Atamıza vakit ayıramadı mı, yoksa Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ile Nex Level’in (AVM) yerini mi karıştırdı.

Başkan Aras’ın danışmanı, reklamcısı, olmazsa olmazı sanırım başkanın son günlerdeki hızına yetişemiyor olacak ki, Aras ‘ın Bodrum için çabaları sosyal medya yer almıyor.

İçimdeki ses ise; “danışman, son dönemde yapılanları paylaşmaya değer bulmuyor.” diyor. Dün akşamki organizasyonun Belediyenin ve Aras’ın sosyal medyasında yer alamaması gibi.

Sayın Aras Büyük Taarruzun 101 Yılı kutlamaları başlarken, Yunanistan’ın İstanköy Adasında neyi kutladınız?

Kimlerle gittiniz, son dönemlerde olur olmadık her şeye imza atan meclis üyeleriniz var mıydı? (Aktur’da; bin metrekare yeri babalarının yeriymiş gibi peşkeş çekenleri soruyorum)

Bu kutlamaya karar verirken başta bodrum belediye meclisi olmak üzere, Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Merkez, İl , İlçe örgütlerinin görüşünü aldınız mı?

İstanköy’de yaşayan soydaşlarımızla konuyu değerlendirdiniz mi?

Dışişleri Bakanlığı ile bir temasınız oldu mu?

Her şeyden önemlisi; siz bu faaliyeti Bodrum Belediye Başkanı olarak mı, yoksa Ahmet Aras olarak mı yaptınız?

Duyurularda Bodrum Halkı davet edildi mi, edildiyse gidiş geliş kalacak yerin sağlanması ve günübirlik veya gecelik vize serbestliği sağlandı mı?

En önemlisi afişleriniz de neden İstanköy değil de Kos yazmaktadır? Afişler için Dışişleri Bakanlığı görüşü alındı mı? (Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, İstanköy mü diyoruz, Kos mu?)

Sordunuz mu İstanköy (Kos) Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras’e “benim yaptıklarım sizi nasıl etkiliyor” diye.” İstanköy’den bakınca Bodrum manzarası nasıl?” diye.

“Siz adasınız suyunuz biterse ne yapacaksınız?” diye sorsaydınız.

Barışa davet, haydi hep birlikte “Çökertmeden çıktımda halilim”(!)

Vesselam…

ETİKETLER:
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.