Türk ve Avusturyalı Besteciler Konseri ile dostluk köprüsü

Türkiye-Avusturya kültürel ilişkilerinin 100. yıldönümüne ithafen “Türk ve Avusturyalı Besteciler Konseri” düzenlenecek.

Türk ve Avusturyalı Besteciler Konseri ile dostluk köprüsü sağlamlaştırılıyor. “Türk ve Avusturyalı Besteciler Konseri” iki ülke arasındaki asırlık kültürel ilişkiyi kutluyor. 

Müzikseverleri İstanbul’da çok özel bir konser bekliyor. Türkiye-Avusturya kültürel ilişkilerinin 100. yıldönümüne ithafen organize edilen konser, 23 Ekim Pazartesi günü saat 20.00’de Yeniköy Avusturya Kültür Ofisi’nde gerçekleşecek.

Türk ve Avusturyalı Besteciler Konseri’nde Dieter Paier (piyano), Esra Abacıoğlu Akcan (Soprano) ve Elif Aksoy (klarnet) sahne alırken, şarkılar ve çalgı müziği repertuvarıyla, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin asırlık geçmişi kutlanacak.

Konser repertuvarı kapsamında Wolfgang Amadeus Mozart’tan Ahmet Adnan Saygun’a, Gustav Mahler’den Necil Kâzım Akses’e Avusturyalı ve Türk bestecilerin eserleri icra edilecek. Bilindiği üzere Akses ve Saygun, çağdaş Türk müziğinin öncü kuşaklarından “Türk Beşleri” grubunun üyeleriydi.

Türk ve Avusturyalı sanatçıların asırlık mazisinden bahsetmek gerekirse, Avusturyalı besteci Joseph Marx’ın, 1932’de İstanbul Konservatuvarı’na danışman olarak gelişi ve Necil Kâzım Akses’in Ferid Alnar’la birlikte Viyana’da Marx’ın bestecilik öğrencileri oluşu, iki ülke arasındaki kültürel diplomasi ilişkilerinin en yakın göstergeleri olarak kabul ediliyor.
Biletler Biletix’te.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.