Türkiye’nin Oscar adayı 7. Koğuştaki Mucize tartışması

12.11.2020
A+
A-

Bu yıl Oscar ödüllerinde ‘En İyi Uluslararası Film’ dalında Türkiye’yi temsil edeceği açıklanan 7. Koğuştaki Mucize filmiyle ilgili tartışmalar yoğunlaşıyor.

Türkiye’nin Oscar adayı 7. Koğuştaki Mucize tartışması yaşanıyor. Filmin Güney Kore orijinli olması yani uyarlama bir film olması nedeniyle yapılan seçim eleştiriliyor. Milliyet’te Ali Eyüboğlu konuyu köşesine taşıdı. 

“7. Koğuştaki Mucize Türk filmi değil mi?” başlığıyla kaleme aldığı yazısında Ali Eyüboğlu, yönetmen Ömer Faruk Sorak’ın sözlerini aktararak tartışmada bir dalga daha oluşturdu. 

Ali Eyüboğlu’nun yazısı: 

7. Koğuştaki Mucize Türk filmi değil mi?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan Seçici Kurul, 93’üncü Akademi Ödülleri (Oscar) için ‘En İyi Uluslararası Film’ dalında Türkiye adayını belirledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan Seçici Kurul, 93’üncü Akademi Ödülleri (Oscar) için ‘En İyi Uluslararası Film’ dalında Türkiye adayını belirledi.

16 kişiden oluşan Seçici Kurul, başvuran 23 film arasından ‘7. Koğuştaki Mucize’yi tercih etti.2019’da gişe rekoru kıran proje, Güney Kore yapımı ‘Miracle in Cell No 7’ın uyarlaması… 28 haftada 5 milyon 361 bin 450 kişinin izlediği, Neymar’dan Ronaldo’ya kadar birçok ünlünün beğendiği ‘7. Koğuştaki Mucize’, yapımcısından yönetmenine, senaristinden oyuncularına, mekanlarından kostümüne kadar her şeyiyle yerli, ama menşei Güney Kore…

O nedenle itirazlar geldi Seçici Kurul’un kararına.

Onlardan biri de yönetmen Ömer Faruk Sorak’tı:“11 yabancıyla Avrupa’da başarı kovalayan Türk futbolu, beş yabancıyla şampiyon olunca böbürlenen Türk basketbolu, Kore dizilerini devşirip reyting alınca ilerlediğini zanneden Türk televizyonculuğu, Koreliler satın alınca büyüyen Türk sinema ve işletmeciliği, şimdi de Kore filminden uyarlama bir filmle Oscar’da ‘En İyi Yabancı Film’ ödülünü alma sevdasında Türk sineması…

Bu seçimi yapan, mesleğinde yetkin, kariyerinde seçkin jürinin saygıdeğer üyeleri… Mevcut kararınızla özgün bir Türk Sineması yaratma yolundaki çabalarınızı ayakta alkışlıyor, hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum.”

ETİKETLER:
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.