Orhan Veli Zeytinburnu’nda anılıyor

13.11.2020
A+
A-

Modern Türk şiirinin en önemli şairlerinden olan Orhan Veli Kanık için bugün Zeytinburnu’nda anma konferansı düzenleniyor.

Orhan Veli Zeytinburnu’nda anılıyor. Türk şiirinde çığır açan Orhan Veli Kanık’ın ölümünün 70’inci yılında Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde anma etkinliği düzenleniyor. 

Yaşamını 1950 yılında yitiren Orhan Veli için bugün (13 Kasım Cuma) saat 19.00’da Doğan Hızlan’ın oturum başkanlığında bir anma programı gerçekleştiriliyor. 

Etkinlikte Hakan Arslanbenzer “Orhan Veli Şiirinde Karakterler Olaylar Diyaloglar” başlığıyla bir konuşma yapacak. Turgay Anar “Bir Muhit Kuşu Olarak Orhan Veli (Garip akımı ve Orhan Veli’nin Edebiyat Mahfillerinde ‘Filizlenen’ Bir Ekol Oluşu Üzerine)” konuşmasıyla sahnede yer alacak…  Etkinlikte Mehmet Can Doğan “Yaprak Dergisi ve Orhan Veli” başlıklı bir söyleşi yapacak. 

Modern Türk şiirinin en önemli isimlerinden biri sayılan, 1941 yılında Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat’la birlikte çıkardıkları Garip isimli kitapla ve Varlık dergisinde yayımladığı manifestoyla birlikte Garip akımının da kurucularından olan Orhan Veli, vefatının 70. yılında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde anılıyor. “Bir Garip Orhan Veli” paneli, Doğan Hızlan’ın oturum başkanlığı, Hakan Arslanbenzer, Mehmet Can Doğan ve Turgay Anar’ın konuşmalarıyla gerçekleşecek.
 

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.