Uluslararası Antalya Film Festivali için büyük tartışma

20.07.2017
A+
A-

Türkiye’nin en eski film festivalinde “ulusal” yarışma bölümü kaldırıldı. Türk filmleri de “uluslararası” yarışmada yer alacaklar. Bu da Türk filmleri için bir dezavantaj oluşturacak tartışmasını başlattı.

Uluslararası Antalya Film Festivali için büyük tartışma

Uluslararası Antalya Film Festivali için büyük tartışma başladı. Festivalin ‘ulusal’ daldaki yarışma bölümü bu yıldan itibaren kaldırılınca itirazlar oluştu. Türk filmleri de “uluslararası” dalda yarışacaklar.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nde filmler sadece uluslararası dalda yarışacaklar. 54. Uluslararası Antalya Film Festivali’ndeki bu değişimi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel “Fransa’daki Cannes festivalini örnek alarak hareket ettik. Bu kararda geç bile kaldık” dedi. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 21-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival öncesi Başkan Menderes Türel’in aralarında bulunduğu festival komitesi, gazetecilerle bir araya geldi. Menderes Türel, festivalin çıtasını yükseltmek gayretinde olduklarını belirterek, bu yılki festivalde özel sürprizler olacağını söyledi.

FESTİVAL KOMİTESİ DEĞİŞTİ

Festivalin yönetiminde değişiklik olduğunu dile getiren Türel, daha önce festivalin direktörlüğünü yürüten Elif Dağdeviren’in kendi isteğiyle görevi bıraktığını aktardı. Yeni film komitesini tanıtan Türel, festivalin artistik direktörlüğünü, Avrupa’da pek çok festivalin yönetiminde yer alan film yapımcısı Mike Downey, danışmanlığını Saraybosna Film Festivali direktörü Mirsad Purivatra’nın, Antalya Film Forum’un direktörlüğünü yine film yapımcısı Zeynep Atakan üstleneceğini söyledi. 

CANNES FİLM FESTİVALİ GİBİ

Menderes Türel, değişikliği şu sözlerle savundu:  “İki ayrı festivali ayrı ayrı yapmak farklı bir güç gerektiriyor. Türk sinemasının en kaliteli ürünleri de uluslararası yarışma içinde yer alacak. Türk sinemasının en güçlü şekilde uluslararası yarışmayla dünya sinemasına takdim etmeyi amaçlıyoruz. Eforumuzu dağıtmadan Türk sinemasının ürünlerini dünya sinemasıyla yarıştırmak istiyoruz. Cannes de böyle bir örnek. Biz geç bile kaldık diyebiliriz. 12 yıldır bunun hazırlıklarını sürdürüyoruz. Bu değişimin günü geldiğini düşündük. Uluslararası yarışmayı deplasmanda değil kendi evimizde yaşayacağız.”

ULUSAL SİNEMA ZAYIFLAYACAK MI?

Ulusal sinema zayıflayacak mı? sorusuna Mederes Türel şu cevabı verdi: “Ben buna katılmıyorum. Biz Türkiye’nin en eski film festivaliyiz. Bu kararda geç bile kaldık. Türkiye’de çok önemli, kıymetli başka film festivalleri var. Türk filmleri buralarda da yarışabilir. Ama biz çıtayı bir tık yükseltiyoruz. Uluslararası yarışmada yarışmalarına imkan tanıyoruz.”

UNESCO YARATICI FİLM ŞEHİR AĞINA BAŞVURU

“Daha önce Ulusal ve Uluslararası dallarda yapılan yarışmaları bu yıl birleştirdik. Ulusal bölüm kalktı. Sadece Uluslararası alanda yarışma yapılacak. Antalya’yı küresel sinema endüstrisinin merkezlerinden biri haline getirmek istiyoruz. Antalya’nın güneşinin film üretiminde değerlendirilmesini istiyoruz. Antalya’da film yapımlarına destek veriyoruz. Boğaçayı’nda film platosu ve sinema vadisi kurmak istiyoruz. Bu yıl UNESCO Yaratıcı Film Şehir ağına başvurduk. Dünyada 8 şehir bu ağda bulunmaktadır. Buraya katılarak sinema alanında tanıtım ve işbirliğini kurmuş olacağız.”

YARIŞMA TEK DALDA BİRLEŞTİ

Ulusal bölümü uluslararası kategori ile birleştirerek yeni bir adım attıklarını dile getiren Türel, “Daha güçlü bir yarışma programıyla festivalimizi güçlendireceğiz. Ulusal başarılı filmler de bu yarışmada yer alacak. Hem yerli hem yabancı filmler katılacak. Antalya’nın dünyaya açılımını daha güçlü sağlamış olacağız. Küresel bağlarımızı güçlendirerek dünya film endüstrisinin önemli oyuncularından biri olmak amacındayız. Antalya bu konuda dünyanın en büyükleri arasında yer almalıdır. Antalya’nın sinema merkezi olması için prestijli olmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

Editör: Pelin Çite

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.