Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nde yarışacak olan uzun metraj filmler

12.06.2020
A+
A-

Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nde yarışacak olan uzun metraj filmler açıklandı. Festival 14 Haziran’da başlayacak. Jüri başkanlığını dünyaca ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği ‘Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda 8 film yarışacak.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nde (UGFF) ‘uzun metraj’ kategorisinde yarışacak filmler belli oldu.

7 ödüllü film For Sama

Yarışmada yer alan For Sama (Sama İçin) daha önce 7 ödülü bulunan bir film. 2019’da Oscar adayıydı. BAFTA, Cannes ve İngiliz Bağımsız Film Ödülleri’nden ‘En İyi Belgesel’ ödülleriyle dönmüştü. Filmin yönetmenleri Suriyeli Waad Al Kateab ve İngiliz Edward Watts. Suriye’de yaşanan iç savaş genç bir annenin gözünden anlatılıyor.

Film, genç bir anneden kızına bir aşk mektubu olarak da anılıyor. Suriye’nin Halep ayaklanması sırasında beş yıl boyunca aşık olduğu, evlendiği ve Sama’yı doğurduğu zamanı ve bölgede yaşananları anlatıyor. For Sama; izleyicileri, bir kadının bakış açısıyla, savaş deneyimine doğru samimi ve destansı bir yolculuğa çıkarıyor.

Gerçek bir hikaye cep telefonuyla çekildi 

Festivalin diğer filmi Midnight Traveler (Gece Yolcusu). Filmin yönetmeni Afganlı Hassan Fazili. Film yönetmenin gerçek hayatını konu ediyor. Midnight Traveler, Sundance ve Berlin Film Festivali gibi birçok festivalde ödül aldı. 

Gece Yolcusu, 2015’te çektiği film yüzünden Taliban’ın kafasına ödül koyduğu Hassan Fazili’nin karısı ve iki kızıyla ülkeden kaçmak zorunda kalmasını ve sonrasında yaşadıklarını anlatıyor. 3 yıl süren yolculukları esnasında film çekerek hayata tutunan Fazili, sığınma talebinde bulunan mültecilerin karşılaştığı tehlikeleri ve kaçak bir ailenin başına gelenleri tamamen cep telefonuyla çektiği çarpıcı görüntülerle perdeye yansıtıyor.

Yarışmada ödüllü iki Türk yapım da var 

Omar And Us (Omar ve Biz) yarışmadaki Türk yapımlardan biri. Ukraynalı yönetmen Maryna Er Gorbach ve ödüllü yönetmen eşi Mehmet Bahadır Er filmde birlikte rol alıyor.

Film, Türkiye-Yunanistan sınırında yaşayan emekli bir komutanın, aynı apartmanda yaşadığı komşusunun hayatını kurtaran iki göçmeni evinde misafir etmeye başlamasının ardından önyargılarıyla yüzleşmesini anlatıyor.

Film, Varşova Film Festivali başta olmak üzere çok sayıda festivalden ödülle dönmüştü. Filmde Menderes Samancılar ile Cem Bender başrolleri paylaşıyor. 

Kızım Gibi Kokuyorsun (Scent Of My Daughter) festivaldeki diğer Türk yapımı. Kızım Gibi Kokuyorsun adlı film Doğu Avrupa, Londra, Milan Uluslararası Film Festivalleri’nden ödülle dönmüştü. Filmin yönetmenliğini Olgun Özdemir üstleniyor. Filmde, tüm aile fertlerini Nice’teki IŞİD saldırısında kaybeden Beatrice, kendisiyle aynı acıyı yaşayarak yakınlarını kaybeden Suriyeli Hevi ve ülkesine tatile gelmiş gurbetçi İbrahim’in, duygusal ve etkileyici yol hikayesini anlatıyor.

İranlı, Hollandalı, İtalyan yönetmenlerin filmleri

İranlı yönetmen Arash T. Riahi’nin imzasını taşıyan Oskar&Lilli adlı film Avusturya’dan anneleriyle birlikte sınır dışı edilmek istenen Çeçen mülteci çocuklar Oskar (8) ve Lilli’nin (13) acı dolu deneyimlerini gözler önüne seriyor. Riahi, 1979’daki İran Devrimi sırasında ailesiyle birlikte ülkesini terk edip Avusturya’da yaşamak zorunda kalmıştı.

İtalyan yönetmen Costanza Quatriglio’nun yönettiği Oğlum Gibi (Just Like My Son) Afganistan’daki Taliban zulmünden kaçıp Avrupa’da yaşayan iki kardeşin hikayesini beyazperdeye taşıyor.

Hollandalı yönetmen Ben Sombogaart’in filmi de gerçek olaylardan esinlenenlerden. “Rafaël” adlı film Arap Baharı yüzünden kaçtığı Hollanda’da kalabilmek için bir kuaförle evlenen Tunuslu Nazir’in sürükleyici hikayesini seyirciyle buluşturuyor.

Hollandalı yönetmen Mark Grentell’in imzasını taşıyan The Merger/Extra Time ise hem onlara yeni bir hayat sağlamak hem de takımı kurtarmak için mültecileri takıma alan eski bir profesyonel futbolcunun yaşadıklarını anlatıyor.

Kazananlar 21 Haziran’da festivalin kapanış ve ödül töreninde belli olacak.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali Yarışma Filmleri:

For Sama/Sama İçin (İngiltere, ABD / 2019)
Midnight Traveler/Gece Yolcusu (Amerika, Katar, Kanada, İngiltere / 2019)
Omar And Us/Omar ve Biz (Türkiye / 2019)
Kızım Gibi Kokuyorsun/Scent Of My Daughter (Türkiye, Amerika, Fransa / 2019)
Oskar&Lilli (Avusturya / 2020)
Oğlum Gibi/Just Like My Son (İtalya, Hırvatistan, Belçika / 2018)
Rafaël (Hollanda, Belçika, Hırvatistan / 2018)
The Merger/Extra Time (Avustralya / 2018)

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.