Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı iki yıl sonra yeniden

29.11.2022
A+
A-

İki yıllık pandamı arasından sonra İstanbul yeniden kitap fuarı günlerine kavuşuyor. 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 3 Aralık’ta kapılarını açıyor.

Beylikdüzü TÜYAP’ta düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı iki yıllık aradan sonra yeniden kapılarını açıyor.
Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, iki yıllık pandemi arasına 3-11 Aralık tarihlerinde son veriyor.

39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı yurtiçi ve yurtdışından yayınevlerini, yazarları okurlarla buluşturacak. Yüzlerce kültür etkinliğine ve binlerce imza gününe ev sahipliği yapacak.

Onur yazarı Nazlı Eray

“Kitap Şehre Geri Dönüyor” sloganıyla kapılarını 39. kez açacak olan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur yazarının Nazlı Eray olduğu açıklandı.

Fuar açılışı öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan TÜYAP Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “2019’da kaldığımız yerden devam ediyoruz. ‘Kitabın Büyülü Dünyası’ temasıyla gerçekleşecek fuarımızda 1000’e yakın yayınevi, marka, kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu yer alacak, 750 binin üzerinde ziyaretçinin yoğun ilgisini bekliyoruz. Onur yazarımız Nazlı Eray’ın yanı sıra çok sevilen yazarlar ve çizerler çeşitli etkinliklerle ziyaretçilerimizle buluşacak” dedi.

Dünyada 5’inci sıradayız

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk ise basın toplantısındaki konuşmasında yayıncılığın zor bir dönemden geçtiğini de ifade etti. Kocatürk, “Okuyucunun kitapla sıkı bir bağı var” derken, yılda yayımlanan kitap sayısında Türkiye’nin dünyada 5. sırada olduğuna değindi.

Kağıt üretilmiyor

Kenan Kocatürk, sorulan bir soru üzerine ekonomik kriz ortamından yayınların nasıl etkilendiğini de anlattı. Yayıncıların sadece hammaddede yüzde 300’ü aşan artışla mücade ettiğini söyleyen Kocatürk, Türkiye’nin kâğıt fabrikalarının kitap kâğıdı üretmediğini de söyledi.

Kenan Kocatürk, yayınlanmış ve mevcudu bulunan yaklaşık 350 binden fazla kitap çeşidinin en az 200 bine yakın adedinin fuarda yer alacağını söyledi.

Kocatürk, geçen yıllarda 25 TL olan bir kitabın bu sene fiyatının 60 TL’den fazla olduğunu belirterek, yine de başka sektörlere göre artışların yayınevleri tarafından kârdan feragat edilerek sınırlı tutulduğunu ifade etti. Kocatürk, yayıncıların kamu hizmeti yaptığını söyleyip devletin mutlaka destek vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kitabın büyülü dünyasına yolculuk

En son 2019’da gerçekleşen fuarın bu yılki sloganı, iki yıl aradan sonraki bu büyük kavuşmayı çağrıştıracak şekilde “Kitap şehre geri dönüyor” olarak belirlendi.

“Kitabın Büyülü Dünyası” temasıyla gerçekleşecek fuarda fantastik edebiyata, bilim kurguya ve büyülü gerçekçilik akımına odaklanılacak.

Fuarın bu yılki onur yazarı ise Türk edebiyatının önemli ve üretken yazarlarından Nazlı Eray olacak.

Fuar kapsamında; Eray’ın katılımıyla söyleşi, panel ve etkinlikler yapılacak, ayrıca yazarın yaşamına ve eserlerine odaklanan bir anı kitabı da okurlarla buluşacak.

Yüzlerce kültür etkinliği, binlerce imza günü

Dokuz gün sürecek olan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan yüzlerce kültür etkinliği ve binlerce imza günü yapılacak.

Fuar, panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliklerinden oluşan 300’e yakın kültür etkinliğine ev sahipliği yapacak; dokuz gün boyunca düzenlenecek etkinlikler ve imza günlerinde 2000’e yakın yazar, okurlarıyla buluşma fırsatı bulabilecek.

Fuarın temasına uygun olarak, Türkiye’de Bilim Kurgu Yazmak, Yeraltından Gerçeküstüne İstanbul: Tuhaf Kurgular, Fantastik Sular, Mitolojiden Edebiyata, Edebiyattan Mitolojiye konu başlıklarında düzenlenecek ilgi çekici etkinliklerle okuyucular keyifli zaman geçirecekler.

Yoğun ziyaretçi ilgisi bekleniyor

Girişin öğrenci, öğretmen, çocuk, emekli ve engellilere ücretsiz olduğu fuar, hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuar, son günü olan 11 Aralık Pazar akşamı 19.00’da sona erecek. Fuarla ilgili etkinlik listesi, imza günleri ve detaylı bilgilere http://istanbulkitapfuari.com/ adresinden erişilebilecek.

 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.