UNESCO Aşık Veysel ve Süleyman Çelebi’yi anacak

UNESCO, halk ozanı Aşık Veysel ile Mevlit’in yazarı Süleyman Çelebi için anma yılı düzenleyecek.

UNESCO Aşık Veysel ve Süleyman Çelebi’yi anacak. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Aşık Veysel ile Süleyman Çelebi için anma yılı düzenleyecek.

UNESCO, halk ozanı Aşık Veysel’i ve Mevlit’in yazarı Süleyman Çelebi’yi, anma ve kutlama yıl dönümleri programına aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, UNESCO’nun 2023 yılı anma programında, duru ve arı bir dille yazdığı şiirlerinde yansıttığı vatanseverlik, hoşgörü, yaşama sevinci ve sevgi mesajlarıyla hem kendi dünyasını aydınlatan hem de bugünlere ışık tutan dünya çapında bir halk ozanı olan Aşık Veysel, vefatının 50. yılında yer alacak.

UNESCO’nun Paris’te düzenlenen 41. Genel Konferansı’nda alınan kararla anma ve kutlama yıl dönümlerine Türkiye’den dahil edilen bir diğer değer ise Süleyman Çelebi oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun girişimleriyle alınan kararla, halk arasında Mevlit olarak anılan Vesiletü’n-Necat’ın yazarı Süleyman Çelebi, vefatının 600. yılı olan 2022’de anılacak.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.