Üstün Akmen son yolculuğunda

Sanat dünyamızın değerli isimlerinden Üstün Akmen’i yaşadığı kalp krizi sonucunda kaybettik. Sahne sanatları eleştirmeni ve yazar Akmen 72 yaşındaydı. 31 Ekim akşamı geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.

Üstün Akmen için 3 Kasım Salı günü saat 10.15’te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde bir anma töreni yapılacak. Törenin ardından Akmen’in cenazesi Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazı sonrası Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecek.

PEN: “Eylem insanıydı”

PEN Yönetim Kurulu da, 2001 – 2005 döneminde PEN Türkiye’ye Başkanı olan Akmen için yaptığı yazılı açıklamada, Akmen’i “Eserleriyle Yaşayanlar” arasına uğurladı… Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tiyatro ve sanat özgürlüğü alanındaki eleştiri ve nice katkılarıyla dinamik bir aydın olan Sayın – Sevgili Üstün Akmen, sayısız kitaba imza atmış bir aydın, bir eylem insanıydı. Yaşamı ve yapıtlarında eleştirel bakış, özgünlük arayışı ve çalışkanlığıyla kültür yaşamımıza önemli katkılarda bulunmuştur. 2001-2005 döneminde Uluslararası PEN Türkiye Merkezi Başkanı olan Akmen’i böyle aniden kaybedişimiz hepimizi sarstı.”

AKM mücadelesinde öndeydi

Akmen, Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) kimliğine uygun restore edilip yeniden açılması için de büyük mücadele göstermişti. TEB Başkanı olduğu dönemde TEB adına da AKM’ye dikkat çeken açıklamalar yapan Akmen, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın AKM’nin onarımı için ayırdığı 75 trilyonluk bütçeyi de sıklıkla sorgulamıştı. 2012 yılında sanatçılarla birlikte AKM’yi işgal etme çağrısında bulunan Akmen, daha sonra bu protestosundan zorunlu olarak vazgeçtiğini açıklamıştı.

Kaynak: Cumhuriyet

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.