Balat’ta yatak-yorganlı gerçek bir sanat evi

Balat’ta sanata ve sanatçılara farklı bir bakışla oluşturulan yatak-yorganlı gerçek bir sanat evi açıldı. Galeri Eksen Balat Art and Artist House hem sergilerin yapıldığı hem de dileyen sanatçının ya da sanatseverin gelip konaklayabileceği bir merkez.

Uzun yıllar sanata gönül veren Ayla ve Aşkın Önder çiftinin emeği ile ortaya çıkan merkez şimdiden sanatseverlerin ilgi odağı oldu bile. Tiyatro sanatçısı Ayla Önder ve eşi sanat taciri Aşkın Önder tarafından oluşturulan konseptin ilk sergisi “Balat’ta Sanat Başkadır” 3 Ekim’de açıldı. Sergi 15 Kasım’a kadar görülebilir. Farklı sanat anlayışına sahip şu sanatçıların eserleri sergide yer alıyor:

Ahmet Yeşil, Ievgen Petrov, Yahya Bağcı, Esma Sürücü, Kadir Akyol, Rafet Van, Çağdaş Erçelik, İbrahim Tayfur, Aslı Kutluay, Funda İyce Tuncel, Betül İncedayı Gülerman, Barış Kara, Emre Tosun, Eren Güler, Filiz Hapoğlu, Serkan Özçelik, Ekin Hamiş, Haşim Nur Gürel, Farzin Rahneshin, Semiha Elveren, Melike Çağıcı, Ertuğrul Tuna, Alptekin Yüksel, Neşe Akgündüz, Aylin Örücü, B. Haldun Erdoğan, Elif Okur Tolun, Hasan Sarıtaş, İbrahim Örnek, Nalan Türkeri, Alkım Beyhan, Jale Yılmabaşar,  Kristin Salery, Füreyya Koral, Cahide Erel, Ayşegül Kaya, Alper Torun, Ali Omarr, Reşat  Ceylan, Haşim Nur Gürel, Merve Oyman, Nazlı Mutlukaya

Galeri Eksen Balat Art and Artist House

Sergi ve konaklama iç içe

Yatak-yorganlı gerçek bir sanat evi, ifadesini anlatalım size biraz. Balat’ı bilenler bilir de bilmeyenlere İstanbul’da iz bırakan pek çok medeniyetin ruhunu yansıtan Haliç kıyısında bir semttir diyelim. Tarihe tanıklık etmiş sokaklarda, cumbalı evler.  Gizemli ve merak uyandıran mahzenler. Binlerce yıllık dini mekanlar. Tarihi geçmişiyle ilgili sadece tahminler yürütülüyor Balat için. Bizans ve Roma kadar esrarlı bir semt.

Galeri Eksen Balat Art and Artist House, adından da anlaşılacağı gibi iki işleyişi iç içe büründürmüş: “Artist House” ve “Galeri”

Galeri anlayışı farklı bir sergileme alanıyla hayata geçirilmiş. Aşkın Önder’in uzun yıllara dayanan tecrübesi ve bilgi birikimiyle oluşturulmuş. Galeri ve kafe ortak alanda hizmet verirken, bahçe ‘workshop’lar için hazırlanmış. Moda çekimleri, konferans ve toplantıların da yapılabileceği bir mekan olarak da hizmet verilebiliyor.

Galeri tuğlayla örülmüş duvarlarla, tarihi kuyunun bulunduğu ve dönem mimarisi modernize edilmiş. Farklı din, dil, kültür ve ırkların uzun süredir birlikte dostça, kardeşçe ve barış içinde yaşamlarını sürdürdükleri Balat’taki bu merkezin anlamlı bir misyonu bulunuyor. Farklı sanat anlayışlarından, farklı kültürlerden, farklı dillerden ve dinlerden sanatçıların oluşturacakları sergi konseptleri Galeri Eksen Balat’ta gösterime sunuluyor. Bu amaçla açılan ilk sergi olan “Balat’ta Sanat Başkadır” sanat severler tarafından ziyaret ediliyor.

Galeri Eksen Balat Art and Artist House

Yatak-yorgan elbette sergi alanında değil, “artist house” bölümünde. Merkezin konaklama bölümündeki odalar sanat eserleri ile donatılmış. Özel seçilmiş ve değerli Osmanlı antika mobilyalar, lambalar ve aplikler ile döşenmiş. Odalarda her biri kişisel veya karma sergide yer almış yağlıboya resimler asılı. Bazı odalarda ise ünlü heykeltraşların işleri de bulunuyor.

Artist house yani sanatçı odalarını günlük ya da uzun süreli kiralayıp konaklamak mümkün. Yurt dışından veya İstanbul dışından sanatçıların (ressam, heykeltıraş, belgeselci, küratör, sanat tarihçi, fotoğraf, ebru, hat, seramik sanatçısı, sanat sever, koleksiyoner) gelip ikamet edebilecekleri, eserlerini sergileyebilecekleri yeni bir adres olarak ortaya çıkmış Galeri Eksen Balat Art and Artist House.

Galeri Eksen Balat

Ayla Önder – Aşkın Önder

Adres:

Galeri Eksen Balat Art and Artist House

Ayan Cad. No : 32 Balat / Fatih / İstanbul 

0212 327 34 99 /

www.eksenartsuites.com

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.