Uyanış Zamanı ezberleri bozarak uyanışı sağlıyor

Sayım Çınar
Kitap dünyasının nabzını tutuyor. Yazar ajanı. Edebiyatımıza yeni yazarlar kazandırıyor. Aynı zamanda tam bir gezgin. Dünyayı gezmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyor. Sinema, film festivallerinin vazgeçilmez isimlerinden. İletişim: sayimcinar@gmail.com
16.01.2019
A+
A-

Şebnem Tacigut, Uyanış Zamanı adlı kitabıyla kişisel gelişim alanında farklı bir bakış açısı getiriyor. Ezbere yaşanan ve adeta bir kurban uykusunda olanlara sesleniyor. Uyanış Zamanı ile çıkış yolları sunuyor.

Hayatının dönüm noktası, iş alanını değiştirerek kişisel gelişim uzmanı olma kararıyla başlayan Şebnem Tacigut, deneyimlerini ve birikimlerini anlattığı ilk kitabı “Uyanış Zamanı” ile herkesi “kurban” rolünden çıkıp, kendi hayatlarının patronu olmaya davet ediyor.  

Sayım Çınar, kitabındaki tespitleri ile birçok kişinin içinde bulunduğu ruh halini gözler önüne seren Kuantum Düşünce Tekniği Eğitmeni ve Kişisel Gelişim Uzmanı Şebnem Tacigut ile ezbere bir hayatı uyuyarak yaşayanlara hayatlarının kontrolünü ellerine almalarını sağlayacak yol haritası niteliğinde bir söyleşi yaptı.

Şebnem Tacigut, Uyanış Zamanı kitabıyla ezbere yaşanan hayatlardaki uyanışı sağlıyor.

Kendi hayatının patronu olabilirsin

Sayım Çınar – Kişisel gelişim alanında profesyonel eğitimler ve danışmanlık hizmetleri sunuyorsunuz. Hayatınızda sizi şu anki konumunuza gelmenizi ve bu kitabı yazmanızı sağlayan dönüm noktası nedir?

Şebnem Tacigut- Yaşantımın sadece çalışmak ve uyumak olmadığını anladığım anda ruhumun derinlerine yolculuk ettim. Her ruhun dünyaya geliş amacının ve misyonlarının olduğunu fark ettiğimde hayatımın gerçek hikayesine adım attım. Kendi içsel sorgulamalarıma, sorunlarıma ve mutsuzluğuma odaklandığımda Rabbime daha da yaklaştım. Engel olarak gördüğüm her şey çözümleniyordu. Bunu ben yapabiliyorsam her insan yapabilirdi. Hayatımın dönüm noktası iş alanımı değiştirerek kişisel gelişim uzmanı olma kararıyla başladı. Kırk dört yıllık yaşantımın ve on üç yıllık bu alandaki deneyimlerimin sonucunda ezbere bir hayatı uyuyarak yaşamakta olduğumuzu anladım, “Uyanış Zamanı” adlı eserimi yazarak herkesi kurban rolünden çıkıp kendi hayatlarının patronu olmaya davet ediyorum. Fakat seçim kişinin kendisinin tekelindedir.

Yaşadığınız hayat size mi ait?

Sayım Çınar – Bize biraz kitabınızın hazırlık ve yazılma sürecinden bahseder misiniz?

Şebnem Tacigut- İnsanlara yaşadıkları hayatın başkalarına ait olduğunu anlatmak kadar zor bir şey yoktur. Kısacası bunu bilme haline geçtiğimizde uyanmaya adım atarız. Oysaki bizler bizim dışımızdakileri suçlayarak, şikayet ederek, kurban rolünde kalarak yaşamayı tercih ederiz. UYANIȘ ZAMANI adlı eserimde anlatmak istediğim tam da buydu. Girdiğim binlerce seansta her danışan her zaman bir diğerini suçluyordu. İhtiyaç belliydi, içimizdeki ilahi gücü ve tanrısal özü göremiyorduk. Öyle bir hayat kılavuzu yazmalıydım ki tanrısal öze direk giden hızlı bir tren yolculuğu olmalıydı. Yazarken Rabbimden güç alarak örneklediğim tüm hikayeler gerçek kişilerden alındı. İçindeki konular bugüne kadar aldığım eğitimlerden ve yaptığım seanslar doğrultusunda kendi tecrübelerime dayanarak tamamen hayatın içinden ana başlıklarla anlattım Okuyan herkes kitapta kendini bulacak ve her satırında farklı bir farkındalık yaşayarak kendilerine sunulan çalışmaları, yaparlarsa hayatlarına başka bir yön çizebileceklerdir.

Yaşam sorumluluğunu almamak için kaçak dövüşüyoruz 

Sayım Çınar- “Yaşam Yolcusu” olarak seslendiğiniz okuyucularınıza ‘kendi hayatlarının kahramanı olmalarını’ öğütlüyorsunuz ve bunun için ‘uyuyan’ olmaktan vazgeçip, ‘uyanan’ olmalarını tavsiye ediyorsunuz. Nasıl bir yol izleyeceklerini yaşanmış örneklerle anlatıyorsunuz. Kitaptaki öğretilerin ortak noktası nedir?

Şebnem Tacigut- Kitabın tümünde, bakış açımızın dar olduğunu ve yaşam sorumluluğumuzu almamak adına kaçak dövüştüğümüzden bahsediyorum. Bu halimizin sadece kaderi ertelemek olduğunu ve bir gün mutlaka kendimize adım atacağımızı vurgulamaktayım. Bunun için bir sürü yöntem önerdim şimdi uyanma vaktidir.

Sayım Çınar – Kitapta okuyucuları sık sık uyarmak demeyelim de, ikaz etmek ya da tembih etmek gibi bir yaklaşımınız var. Neden böyle bir yaklaşım tercih ettiniz?

Şebnem Tacigut- Ne haddime aslında amacım ikaz etmek değil. Biz deneme yanılma yöntemiyle bilerek ya da bilmeyerek hayatımızın gidişatını belirliyoruz. Ve düşündüğümüz her șeyi iyi ya da kötü oluşturma gücümüz olduğundan dolayı dikkat etmeliyiz. Burada aslında bu hususa değinmeye çalışırken bizlik bilinciyle diğer ruhsal kardeşlerime faydalı olmaya özen gösterdim.

Şebnem Tacigut, İlk adım kendini bilmektir” diyor.

İlk adım kendini bilmektir 

Sayım Çınar – Son 20-25 yıldır Türkiye’de çok moda bir konu başlığı oldu kişisel gelişim. Sizce kişisel gelişimin özü nedir?

Şebnem Tacigut- Herkesin ulaşmak istediği saf bir BEN noktası vardır. Her ruh benzersizdir ve kişisel gelişim yolculuğu da her bir birey için farklıdır. İlk adım kendini bilmek ve bugüne kadar olanları kabullenmekten geçer. Bireyin kendini tanıması bu yolculuğa çıktığında zamanı durdurup kendine dışarıdan bakması sürecin başladığı andır.

Çözümü kendimize dönerek bulabiliriz

Sayım Çınar – Kişisel gelişimin Türkiye’de popüler olduğu ilk yıllardan bu yana neler değişti? Diğer bir deyişle kişisel gelişim mevzuları kendisini geliştirdi mi yoksa tekrar mı ediyor? Sizin izlenimleriniz nelerdir?

Şebnem Tacigut-Ülkemizde bu farkındalığın oturması hala sürmektedir. Toplum olarak kendimizi yenilemememizin sebebi sorumluluğu kendimizin dışında görmemizle alakalıdır. Eskiye göre tüm bireyler hayat şartları ağırlaştığından dolayı çözümü kendine dönerek bulacaklarının bilincinde olmaya başladılar. Evrensel işleyiş bizi kişisel gelişime doğru sürüklemektedir.

Düşmek, kendin olmaya en yaklaştığın andır 

Sayım Çınar – Dünyaca ünlü ve uzun yıllardır mesleğinde zirvede olan ABD’li televizyoncu Oprah Winfrey, bir röportajında “Çukura düştüğünde, bunun başarısızlık olduğunu düşünebilirsin. Bazen kısa süre için bile olsa kendini kötü hissetmek iyidir. Elinden kaçırmış olduklarına üzülmek için kendine izin ver. Seni çukurdan çıkaracak olan şey ise hatalarından ders almak” diyor. Siz de kitabınızda çok kısa da olsa birkaç kez en dibe düştüğünüzü ve yeniden ayağa kalktığınızdan sözediyorsunuz. Çok özel olmayacaksa bu süreci biraz detaylandırabilir misiniz?

Şebnem Tacigut-Bence düşmek eylemi o kadar da kötü bir şey değildir. Ben de dahil tüm bireyler istisnalar kaideyi bozmamak şartı ile düştüğümüz durumlarda öncelikle hayat alanımızdaki insanları suçlarız. Sonra bu olanlara izin verdiğimiz için kendimizi kahrederiz. Bu süreçte insanları ve bu durumlara izin veren kendimizi affedemeyiz. İşte o vakit kuantum alan başka bir dolaşıklık daha yaratır. Bizi yaratan tanrının tüm bu olanlara nasıl izin verdiği ile ilgili sorgulamalarımız başlar. Düşmemize, üzülmemize, acı çekmemize izin vermiştir. Tam da o an, düştüğümüz yerden yenilenmiş bir şekilde önümüze bir fırsat çıkar. Sevgili tanrım der ki şimdi kendin olmanın tam zamanı. Bugüne kadar hiç bir zaman yaşam sorumluluğunu almadın, peki ya şimdi ne yapacaksın? Kurban rolünü bırakıp uyanmanız için önümüze bir şans daha çıkmıştır. Her düştüğümde ben kendi bilinç farkındalığımla tüm olanları tanrı perspektifi ile değerlendirebildiğim için hep daha ileri doğru kalkıp adım atabildim.

Bunu ben yaptıysam herkes yapabilir.

Şebnem Tacigut ‘Uyanış Zamanı’ kitabıyla kişileri ‘kurban’ rolünden kurtulmak için kılavuzluk ediyor.

Sorunlarınızı şifalandırın 

Sayım Çınar – Şu sıralar siz kendi kişisel gelişimiz için neler yapıyorsunuz? Bu anlamda nelerden besleniyorsunuz?

Şebnem Tacigut- Bilinçaltı uzmanı olarak, yaşamımızda önümüze çıkan tüm engellerin, geçmişe dair aldığımız kalıplardan oluştuğunu bildiğim için, hayat oyununda bu tekniği kullanarak sorunları şifalandırabiliyorum. Olaylar durumlar ve kişiler karşısında ben bu olayı neden yaşadım sorusunu, kendime sorarak aynalıklarımın farkında olduğum müddetçe kişisel gelişimim devam etmektedir. Sevgili okurlara burada önerebileceğim yaptıkları her şeyi hata yerine deneyim olarak değerlendirirlerse her zaman ileriye doğru mutlu ve kaliteli bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler. Sadece insanlara değil dünya düzeninde hayvanlar, deniz ve tüm yeşilliklerin tadını çıkararak yaşadığımızda ruhumuzu besleyebiliriz.

Geçmişinize yolculuk yaparak kendi hikayenizi gözden geçirin 

Sayım Çınar – Kişisel farkındalık ve gelişim için kişinin yapması gereken en temel şeyler nelerdir?

Şebnem Tacigut- Bilgi sonsuzdur. Her gün okuma alışkanlığını edinmeliyiz. Bu dünyada tek, eşsiz, eşit, ayrı ve aynı olduğumuz bilinciyle kendi gücümüzü yeteneklerimizi tanrı tarafından hepinize tek tek bahşedilen tüm özelliklerimizin ne kadarını kullanıp kullanmadığımızı geçmişimize doğru yolculuk ederek kendi hikayemizi gözden geçirmeliyiz. Bugünümüzde spriitüel filmler artık daha çok yapıldığından kendi kişisel gelişim yolumuz için bu tür filmler bizim için farkındalık yaratacaktır.

Uyumadan önce gününüzü iyisiyle kötüsüyle değerlendirin 

Sayım Çınar – Kişisel gelişim için çaba göstermek önemli ama en önemlisi bunu özümsemek ve içselleştirebilmek…. Bunun için tavsiyelerinizi alabilir miyiz?

Şebnem Tacigut-Her akşam yatmadan önce, yaşadığınız günü kendi bakış açınızla iyisiyle kötüsüyle değerlendirmelisiniz. Sizin için olan her güzel şeye teşekkür etmeli ve olmayan her şeyin başka bir yolu olup olmadığını sorgulamalısınız. Gün içinde vaktiniz varsa ya da uyumadan önce Rabbinizle mutlaka konuşmalısınız. Kendinizce dua şekliniz her ne ise o şekilde yapmalısınız. Ayrıca her gün en az yarım saat kendinize vakit ayırmalı, sizi mutlu edecek herhangi bir hobi ile uğraşmanızı tavsiye ediyorum. 

İkinci kitap çalışmalarına başladım 

Sayım Çınar – Önümüzdeki dönem için hazırlığını yaptığınız yeni bir seminer veya kitap çalışması var mı?

Şebnem Tacigut- Yeni kitapla ilgili çok heyecanlıyım. Hazırlıklar çoktan başladı bile. Yazdığım her bölüm sanki beni tekrardan yenilemekte, bu müthiş bir duygu.

Yakın zamanda Uyanış Zamanı eserimle ilgili seminerler ve imza günleri mevcut. Ayrıca kuantum düşünce tekniği eğitmeni olarak hali hazırda eğitimi süren kuantum drama uygulayıcılık eğitimlerini vermeye devam etmekteyim. Her gün, bireysel ve online seanslarda bireyin kendine ve hayata evet diyebilmesi için onlara aracılık etmekten çok mutluyum.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.