Van Gogh’un ölümü intihar değil de cinayet mi?

Ateşli silah yaralanmaları konusunda uzman olan Doktor Vincent Di Maio, dünyaca ünlü ressamın inanıldığı şekilde kendi kendini göğsünden vurmasının mümkün olmadığını söyledi. Vanity Fair’e konuşan adlı tıp uzmanı, Van Gogh’un bedenindeki ölümcül yaralanmaların kendisi tarafından ateş açtığı bir silahtan kaynaklanıyormuş gibi gözükmediğini belirtti.

vangoghHürriyet ‘te yer alan habere göre, ABD ‘de Trayvon Martin isimli siyahi genci vurmakla suçlanan George Zimmerman davasının da kilit tanıklarından biri olan Doktor Di Maio, sanıldığı gibi Van Gogh’un göğsündeki kahverengi ve mor bölgenin lekelenmenin, intihar göstergesi olmadığını belirtti. Di Maio, sol tarafından vurulan Van Gogh’un kendisini sol eliyle vurmasının çok zor olduğunu, ancak bir başka kişinin silahı arkasından tutması ve baş parmağıyla tetiği ittirmesi sayesinde bunun mümkün olabileceğini söyledi. Dia Maio, sağ elin kullanımının ise çok daha absürd kaçacağını ekledi ve “Üstelik Van Gogh kendini vurmuş olsaydı parmaklarında yanık izleri olurdu. Ancak böyle bir şey söz konusu değil” diye konuştu.

1888’de ressam Paul Gauguin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir kısmını kesen Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un ruhsal durumunun giderek kötüleşmesi üzerine 1890’da kendini göğsünden vurarak intihar ettiğine inanılıyor.

ETİKETLER: ,
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.