Van Gogh’un silahı müzayedede

Dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh’un intihar ederken kullandığı öne sürülen silah açık arttırma ile satışa çıkacak. Silahın 45 bin – 67 bin dolar arasında alıcı bulması bekleniyor.

Van Gogh’un silahı müzayedede

Van Gogh’un silahı müzayedede satışa çıkacak. Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh 1890 yılında intihar ederek hayatına son vermişti. Van Gogh’un intiharında kullandığı Revolver tabanca satışa çıkarılacak. Müzeyede 19 Temmuz’da Paris’teki Auction Art müzayede evinde yapılacak.

Vincent van Gogh, Temmuz 1890’da hayata veda etti. Müzeyede de aynı ayda yapılacak. Ünlü ressamın kendini vurduğu silahın 45 bin – 67 bin dolar arasında bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Sanat tarihinin ünlü silahı, Van Gogh Müzesi’nde sergilenmişti. Van Gogh’un silahı ile ilgili bilinenlerden en önemlisi silahı ödünç alması… Van Gogh silahı bir hancıdan ödünç aldı. Silahı kullandı ancak o anda ölmedi. Yaralandı. Evine geri döndükten 36 saat sonra kanamadan dolayı öldü. 

Silah Van Gogh Müzesi’nde sergilendi. Amsterdam ve müzayede evinde yapılan bilimsel testler, silahın 1890 yıllarında kullanıldığını ispatlıyor. Van Gogh’un silahı ile ilgili fiyatının tamamen intihar ederken kullandığı için bu seviyede olabileceği düşünülüyor. Silah paslanmış ve kullanılamaz bir durumda. Tabanca, 1960 yılında Fransa’da Van Gogh’un intihar ettiği Auvers-sur-Oise köyünde bir tarlada bulundu. 

Van Gogh’un ölümüyle ilgili aslında iki senaryo var. Bir tanesi sanatçının bu silahı kullanarak intihar ettiği. Ressam silahı çenesine dayadı ve tetiği çekti. Diğeri ise silahla oynayan iki delikanlının yanlışlıkla Van Gogh’u vurduğu yönünde. İkinci iddiayı ortaya atan sanatçılar Julian Schnabel ve Schnabel’in Van Gogh biopic At Eternity’s Gate’in senaristleri.

İki sanatçı, Van Gogh’un yaşamının son aylarında yaptığı resimlerin intihar depresyonuna yönelik izler taşamadığını öne sürüyorlar. 

Ancak silahı satışa çıkaracak olan müzayede evi bu iddiayı kabul etmiyor. AuctionArt müzayede evinin sözcüsü, “Öldürme konusundaki yeni teori, Van Gogh’un ölümünden birkaç yıl sonra verilen tanıklıklara dayanıyor”dedi. 

ETİKETLER:
Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.