Viyana ışıltılı eğlence dolu ve elegant

Sayım Çınar
Kitap dünyasının nabzını tutuyor. Yazar ajanı. Edebiyatımıza yeni yazarlar kazandırıyor. Aynı zamanda tam bir gezgin. Dünyayı gezmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyor. Sinema, film festivallerinin vazgeçilmez isimlerinden. İletişim: sayimcinar@gmail.com

Bavulumdaki Geziler serisinde bu kez Viyana’dayım. Ortasından Tuna Nehri’nin geçtiği, müzeler ve kafeler şehri Viyana, üst üste tam 7 kez “en yaşanabilir şehir” ünvanını kazandı.

Bu kez bavulumla Viyana’dayım. Viyana’ya daha önce de geldim. “Bavulumdaki Şehirler” gezilerimde keyifli bir tadı var Viyana’nın.

Şehrin kitapçılarında, konserlerinde varolmanın tadını ve sokaklarında kayboluşlarım seviyorum.

Işıltılı, elegant, eğlence dolu bir şehir Viyana. Beklentilerimin karşılığını her zaman veren bir şehir oldu. Yaşam kalitenizi bu şehirde kendiniz belirleyebilirsiniz.

Bavulumdaki Şehirler gezilerimden birini Viyana’da gerçekleştirdim.

Viyana denilince aklıma kitapçılar, müzeler, müzik, kafeler ve elbette çikolata geliyor. Şehrin ünlüleri bunlar.

Metro ve bisiklet geleneği diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Viyana için de geçerli. Metro hattı çok iyi. Metro hattının büyük kolaylık ve rahatlığını kullanarak üç gün 25 Euro’ya tüm ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Viyana’da bol bol kaybolmaya hazır olun. Bu kayboluşlarda aniden şehrin gizli dehlizlerinde bulacaksınız kendinizi.

Böylesine güvenli bir şehirde, polisin gözle görülür derecede az olduğu bir şehir Viyana. Bu, kendimi daha özgür ve iyi hissetmemi sağlıyor.

Mozart ve Freud’un Şehri

Kültürel izleri de şehrin binaları da çok iyi korunmuş Viyana’nın… Mozart’ın izlerini, neredeyse şehrin her yerinde görüyorsunuz.

Viyana üniversite öğrencilerinin yoğun olarak bulundukları bir şehir. Gençler sokaklarda, meydanlarda cıvıl cıvıl. Bu enerji şehri daha genç gösteriyor ve gezerken bana da enerji veriyor.

İçinden Tuna nehrinin geçtiği Viyana benim için elegant bir Almanya Avusturya…. Ve en başta söylediğim gibi kaybolmak için birebir.

Viyana’da tam bir kültür ve sanat şehri.

Freud, Stalin, Hitler…

Hikayesi bol bir şehir Viyana.

Psikanalizin kurucu babası Sigmund Freud, 1938’de Naziler’den kaçmak için Avusturya’yı terk etti. Ertesi yıl da Londra’da sürgünde hayatını kaybetti.

Eski evini ve ofisini, şimdi Sigmund Freud Müzesi’ni Viyana’da bulunuyor.

Viyana tam bir kış şehri. Kış gezileri için keyifli fırsatlar sunuyor.

Viyana bence bir kış şehri

Viyana bence kış tatilleri için birebir. Burası tam bir kış şehri.

İllüzyon Müzesi‘ni mutlaka görmelisiniz. Orada gezmenin tadının farklılığını hissedeceksiniz. Mumok ve Albertina mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzeler listesinde…

Gazeteciler eskiden daha kolay akredite oluyordu, ülkeler arası gerilimi hissediyoruz son dönemde.

Viyana, yedi kez dünyanın en yaşanabilir şehri seçilmiş. Olumsuzluklardan uzak kalabilmek için birebir…

Viyana sadece müzik ziyafeti için dahi ziyaret edilebilecek bir şehir. Bu şehrin operaları sizi öylesine içine çekecek ki uzak kalabilmeniz mümkün değil.

Bratislava’ya da geçin, öneririm. Viyana’dan Bratislava’ya ulaşım trenle bir saat. Gezdikçe iz bırakan bir şehir Viyana.

Viyana, üst üste 7 kez “Avrupa’nın en yaşanılabilir şehir” ünvanını kazanmış.

Viyana’nın Damak Tatları

Viyana, üst üste 7 yıl Avrupa’nın en yaşanabilir şehri seçildi. Sadece turistik gezi için değil yaşantı olarak da oldukça gelişmiş bir şehir Viyana. 

Viyana, adeta müze ve kafe cenneti.

Yeme ve içme Viyana’nın favori faaliyetlerinden. Sofralarında Macar, Yahudi, İtalyan ve Fransız tarzı belirgin.

Bir kere kafeleri çok özel. Ben Mozart Cafe‘yi çok sevdim. Yediklerim çok lezzetliydi.

Viyana’nın geleneksel tadları neler mi? Schnitzel, Langos, kestane kızartma, wurst, gulaş ve meyvalı turta… tadlarına doyum olmuyor.

Uygun fiyatlı menüler bulabileceğiniz restoranlar damak tadına düşkün ziyaretçiler için keşfedilmesi gereken yerler arasında. Vietnam, Japon ve de Hint mutfakları içinde özel seçenekler yer alıyor.

Mehmet Erduğan ve Sayım Çınar Viyana gezisinde…

Aida’da pasta yemeden dönmeyin.

Kış sonu olmasına rağmen parklar bahçeler kuru dalları ile bile güzel. Huzur kentin genel yapısına hakim.

Ve hep söylediğim gibi yol arkadaşlarınızı doğru seçin. Mehmet Erduğan’ın şehirle kurduğu ilişki çok güzeldi. Onunla yaptığım seyahat Viyana’yı daha da ışıltılı hale getirdi.

Mutlu gezmeler, iyi seyahatler!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.