Yaftalı Tabut ilk gösterimiyle seyirciden alkış aldı

08.10.2021
A+
A-

İBB Şehir Tiyatroları’nın merakla beklenen oyunu Yaftalı Tabut ilk kez seyirciyle buluştu.

Yaftalı Tabut ilk gösterimiyle seyirciden alkış aldı

Yaftalı Tabut ilk gösterimiyle seyirciden alkış aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın merakla beklenen oyunu Yaftalı Tabut, prömiyer yaptı. 

Bilgesu Erenus’un yazdığı, Yelda Baskın’ın yönettiği Yaftalı Tabut 6 Ekim 2021 Çarşamba günü Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde ilk kez seyirciyle buluştu.

Fatma Nudiye Yalçı’nın hayatının dönüm noktalarının sergilendiği oyunun ilk gösterimine Bilgesu Erenus, Bilgesu Erenus’un oğlu Sanatçı Ali Erenus, gelini Ressam, Sanat Yazarı Özlem Kalkan Erenus, Gazeteci, Öğretmen Neylan Doğan, Fatma Nudiye Yalçı “Hayatı ve Eserleri” kitabının yazarı Ahmet Kale, Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü, Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen, Sahne Direktörü Ayşegül İşsever, Müdür Yardımcıları Oytun Askeroğlu, Mehmet Karaosman’ın yanı sıra birçok sanatçı katıldı.

Dramaturgisini Gökhan Aktemur’un, koreografisini Senem Oluz’un, müziğini Burçak Çöllü’nün, dekor-kostüm tasarımını Nihal Kaplangı’nın, ışık tasarımını Murat Özdemir’in, efekt tasarımını Gökçe Selim’in yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Bensu Orhunöz, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın Palabıyık, Selin Türkmen, Şenay Bağ, Yeşim Mazıcıoğlu rol alıyor.

Yaftalı Tabut oyunun konusu

Erkek egemen bir dünyada, okuyan ve sorgulayan bir kadının hayat hikâyesinin anlatıldığı oyun; ayrıntılı bir tarihsel araştırmanın sahne üzerinde dramatik malzemeye dönüştürülmesi, müzik ve koreografinin uyumuyla, Bilgesu Erenus’un oyun evreninin geçişli, esnek ve sorgulayan yanını açık edecek bir “seyirlik” halinde anlatılıyor. Fatma Nudiye Yalçı’nın hayatının farklı dönemlerinde kendisine yakıştırılan “yafta’larla mücadelesi, toplumsal mücadelesi ve özgürlük arayışının, aşkının ve tutkusunun başarılı bir şekilde sahneye yansıtıldığı Yaftalı Tabut, sadeliğiyle, oyunculuğa yaslanan rejisiyle ve “anlatı” geleneğini koruyan üslubuyla seyircinin beğenisini kazandı.

Oyun, 7-9 Ekim 2021 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.