Yalçın Gökçebağ Anadolu Düşleri resim sergisi

Doğa resimleri ile tanınan ressam Yalçın Gökçebağ, “Anadolu Düşleri” adlı kişisel resim sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor.

Yalçın Gökçebağ Anadolu Düşleri resim sergisi

Yalçın Gökçebağ Anadolu Düşleri resim sergisi 30 Nisan – 15 Mayıs 2019 tarihleri arasında Armoni Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Yalçın Gökçebağ, Anadolu’nun ressamı olarak tanınıyor. Gökçebağ’ın saf ve şiirsel bir doğa kavramı üzerinden yola çıkarak yaptığı son dönem resimleri “Anadolu Düşleri” isimli sergisinde bir araya geliyor. Sergide pastoral içerikli kır yaşamına dair 13 tablo yer alıyor.

Yalçın Gökçebağ Anadolu Düşleri resim sergisi Armoni Sanat Galerisi’nde

Akşehir İlk Öğretmen Okulu’nda çalıştığı yıllarda Anadolu’yu düşünerek resim yapmaya başladığını belirten Yalçın Gökçebağ, tablolarına aksettirdiği hayatla ilgili şunları söyledi: 

“Özellikle sonbaharın sonlarına doğru, penceremin önünden geçen pancar arabaları beni çok etkilemişti. Arabaları çeken beygirler, onların koşumları, üstlerindeki süsler, arabanın taşıdığı yüke uygun yapısı, giderken tekerleklerin çıkardığı tıngırtılı hepsi çok ilgimi çeken şeylerdi. Anadolu’da gezdiğim, gördüğüm yerlerde,  buğday, pamuk tarlalarının, elma, portakal ya da çay bahçelerinin kenarından geçerken hissettiklerim tuvallerime yansıttığım görüntülerdir” 

Anadolu Düşleri sergisinde doğaya dair tablolar yer alıyor.

Yalçın Gökçebağ,  “Anadolu Düşleri” sergisi 30 Nisan – 15 Mayıs 2019 tarihleri arasında Armoni Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Yalçın Gökçebağ

Yalçın Gökçebağ kimdir?

1944 Denizli’de doğdu. 1957’de İstanbul’da açılan Çapa İlk Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne katılan Gökçebağ, 3 yıl Malik Aksel ve İlhami Demirci’den temel resim bilgileri aldı. 1961’de Denizli Şirinköyü’ne öğretmen olarak atanan Gökçebağ, 1 yıl öğretmenlikten sonra 1963’te girdiği Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun oldu. 1966 yılında Akşehir İlk Öğretmen Okulu’na resim öğretmeni olarak atanan ressam, 1970’de İzmir’de öğretmenlik yaptı. 1971 TRT’de kameraman olarak çalışmaya başladı. 1990 ODTÜ Güzel Sanatlar Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 12’si yurtdışında olmak üzere toplam 60’ye yakın kişisel sergi açtı, çok sayıda karma sergiye katıldı. 6 yarışmalı sergide ödül kazanan sanatçının ödülleri arasında DYO Resim ve Heykel ödülü ve Devlet Resim ve Heykel Başarı ödülleri sayılabilir. Sanatçı, halen İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.