Yaşam Boyu Altın Aslan ödülleri iki kadın sinemacıya

Koronalı günlerin ardından yeni normale dönülürken gözler film festivallerinde. Dünya sinemasının prestijli festivallerinden olan Venedik Film Festivali’nin bu yıl 77’incisi düzenlenecek. Festivalde “Yaşam Boyu Altın Aslan” ödülleri İngiliz oyuncu Tilda Swinton ve Hong Konglu yönetmen Ann Hui’ye verildi. 

Yaşam Boyu Altın Aslan ödülleri iki kadın sinemacıya verildi. Dünyanın prestijli film festivallerinden olan Venedik Film Festivali’nin 77’incisi bu yıl düzenlenecek. 

77. Venedik Film Festivali’nin “Yaşam Boyu Altın Aslan” ödülleri İngiliz oyuncu Tilda Swinton ve Hong Konglu yönetmen Ann Hui’ye verildi. 

Koronavirüs salgını sonrası ilk büyük sinema festivali olma özelliğini taşıyan 77. Venedik Film Festivali’nin “Yaşam Boyu Altın Aslan” ödüllerinin sahipleri açıklandı.  

İngiliz oyuncu Tilda Swinton, ödül için “Bu festivalin 30 yıldır benim kalbimde çok özel bir yeri var, bu yüzden aldığım bu ödül çok kıymetli.” dedi. Tilda Swinton, “Avukat” filmiyle 2008 yılında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ı kazanmıştı. İngiliz oyuncunun ayrıca aynı dalda BAFTA ödülü de bulunuyor. Ayrıca 2 kez Altın Küre’ye aday gösterildi. Swinton “Suspiria”, “Kevin Hakkında Konuşmalıyız”, “Snowpiercer”, “Orlando” gibi birçok filmde rol aldı.

Hon Konglu yönetmen Ann Hui ise “Böyle bir ödül almaktan dolayı çok mutluyum, onur duydum” diye konuştu. Ann Hui ise aynı zamanda yapımcı, senarist ve oyuncu. Hong Kong yeni dalgasının en çok beğenilen yapımcılarından biri. Hong Kong’daki sosyal konularla ilgili filmleriyle tanınıyor.

Festivalin film seçkisi önümüzdeki günlerde açıklanacak. Bu sene Venedik’te daha az film gösterilecek. Önceki yıllarda Lido Adası’nda yapılan “Sanal Gerçeklik” bölümü ise sadece internet üzerinden yapılacak.

 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.