Türbanlı piyanist Büşra Kayıkçı’ya Fazıl Say desteği

Türbanlı piyanist Büşra Kayıkçı’ya Fazıl Say desteği. 27. İstanbul Caz Festivali’nde genç cazcılar arasına seçildikten sonra sosyal medyada yoğun bir tartışmanın odağında yer alan Büşra Kayıkçı’ya Fazıl Say’dan destek geldi. Fazıl Say, türbanlı piyanist Büşra Kayıkçı’yı çok yetenekli bulduğunu belirterek “Büşra Kayıkçı etrafındaki ‘o mahalle, bu mahalle’ tartışması bırakılsın.” dedi. 

Sosyal medyada her iki kesimden de yoğun bir eleştiri bombardımanına tutulan türbanlı piyanist Büşra Kayıkçı ile ilgili Fazıl Say görüşlerini açıkladı. 

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, son günlerde sosyal medya üzerinden yürütülen tartışmada ses verdi. Başörtülü piyanist Büşra Kayıkçı’ya yönelik toplumun her iki tarafından da gelen eleştirilere Fazıl Say bir anlamda ‘dur’ dedi. 

Fazıl Say, türbanlı piyanist Büşra Kayıkçı için ‘çok yetenekli’ derken, “Büşra etrafındaki ‘o mahalle bu mahalle’ tartışmasını bir kenara bıraksınlar, ve şunu unutmasınlar; müzik insanın kendini ifade etme şeklidir” dedi.

Fazıl Say,  sosyal medyadan yaptığı paylaşımında genç müzisyene destek verdi. Şunları söyledi:

”Büşra’nın sayfasını ziyaret ettim bu sabah, çaldıklarını dinledim, ben çok yetenekli olduğunu düşünüyorum, önemli olan müzik sevdasıdır, tutkudur, emektir, bunu hissediyorum.

Tavsiye ederim, siz de dinleyin. Büşra etrafındaki ‘o mahalle bu mahalle’ tartışmasını bir kenara bıraksınlar, ve şunu unutmasınlar ‘müzik insanın kendini ifade etme şeklidir’ İzin verin, sanatını yapsın, kendini iyi ilerletmesi için, daha çok üretmesi için müziği iyi bilen yol göstericileri onun en büyük yardımcısı olur. Hiç bir siyasete malzeme edilmemesini dilerim. Siyaset, müzikten uzak durmalı, “sansür” doğaya aykırı, ama “suistimal” de doğaya aykırı. Büşra müzik dünyasının insanı olarak ilerlemeli.”

Büşra Kayıkçı genç cazcılar arasında 

Piyanist Büşra Kayıkçı ile ilgili sosyal medyadaki tartışmalar 27. İstanbul Caz Festivali’nde genç cazcılar arasına seçilmesi ile başlamıştı. Büşra Kayıkçı, bu haberi kendi sosyal medya hesabından duyurduktan kısa bir süre sonra bazı kullancılardan “Müslüman’ın cazla alakası ne?” yorumları yapıldı. Büşra Kayıkçı gelen tepkiler üzerine, “Destekler ve tebrikler için çok teşekkür ederim. Geri kalanlarıyla ilgilenmiyorum” demişti.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.