Bir Ada Hikayesi ile mutluluğun resmi

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Ortaokul yıllarımda İnce Memed ile başlayan Yaşar Kemal okurluğum, “Bir Ada Hikayesi” ile sürüyor. Dört seriden oluşan romanda kelimelerle çizilen Yaşar Kemal tablolarına hayran kalıyor insan.

“Mutluluğun resmini çizebilir misin Abidin?” sorusunun cevabını bilmiyorum. Ama aynı sorunun cevabı Yaşar Kemal’in bu dört romanlık serisinde var. Kurtuluş Savaşı yıllarının ardından mübadele yılları ve bir Ege adasında geçen insan hikayeleri. Kelimelerle çizilen tablolar sayfalardan yüzünüze, gözünüze, hayal dünyanıza çarpıp duruyor.

Cumhuriyet gazetesinde çok sevdiğim arkadaşım Aykut Küçükkaya oğlunun adını Poyraz koymuştu. Poyraz, Bir Ada Hikayesi’nin baş kahramanı. Bizim küçük Poyraz ismini Yaşar Kemal’in romanından aldı. Nasıl mı? Eşi Yasemin’le doğacak olan çocuklarına isim düşünürlerken yine bir gazeteci dostumuz Ebru Erdoğan “Poyraz koyun” diyor. Anlatıyor romanı… Ve artık o bebeğin adı Poyraz. Bizim Poyraz ilkokula gidiyor… Bense üçüncü romanı yeni bitiriyorum. Burdan diyorum ki alın okuyun.

Bu toprakların yetiştirdiği en kıymetli romancılardan birinin şaheserini ve bu toprakların güzel insanlarının hikayelerini… Aşağıdaki videoda Yaşar Kemal’in kendi sesinden romanın bir bölümünü dinleyeceksiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.