Yavuz Özkan yoğun bakımda

Sinemamızın ünlü yönetmeni Yavuz Özkan yoğun bakımda tedavi altına alındı. Organ yetmezliğinden dolayı yoğun bakıma kaldırılan Yavuz Özkan sinemada 44 filme imza attı.

Yavuz Özkan yoğun bakımda

Yavuz Özkan yoğun bakımda tedavi görüyor. Ünlü yönetmen Yavuz Özkan, organ yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tedavi altına alındı.

Türk sinemasına 44 film kazandıran ünlü yönetmen Yavuz Özkan yoğun bakımda tedavi altında. Yavuz Özkan, Film Bitti, Maden, Yengeç Sepeti, Hayal Kurma Oyunları, Bir Kadının Anatomisi gibi filmlerin de aralarında olduğu 44 filme imza attı.

Yavuz Özkan, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde organ yetmezliği nedeniyle tedavi altına alındı.

Türk sinemasında önemli bir yeri olan Yavuz Özkan, 27 ödül kazandı. Antalya Film Festivali, Adana Film Festivali, Ankara Film Festivali ve İstanbul Film Festivali, İskenderiye Film Festivali ve SİYAD’dan ödülleri bulunuyor.

Yavuz Özkan maden işçiliği yaptı

Yavuz Özkan 1942 yılında Yozgat’ta doğdu. 1962 – 1965 arasında Kütahya’da madende işçiliği yaptı. 1966’da ise dergi yayıncılığına başladı. Kocaeli Tiyatrosu’nun kurucularındandır. 1970’te kısa filmler çekmek suretiyle yönetmenliğe başladı.

10 yıl boyunca Türk sineması adına önemli filmler ürettikten sonra 1980’de Paris’e gitti. Fransa’da ‘Sevgiliye Mektuplar’ ile ‘Son Savaşçı’ adlı TV dizilerinin senaryosunu yazdı.

Philippe Nuil’in yönettiği ‘Suyun Altındaki Ağaç’ta oyuncu olarak kamera karşısındaydı.

1987’de Türkiye’ye dönen Yavuz Özkan, iki arkadaşıyla birlikte Türkiye Sinema ve Audiovisuel Vakfı’nı (TÜRSAK) kurdu.
1995’de Z -1 Film Atölyesi’ni kuran Yavuz Özkan, sinemacılar, akademisyenler, felsefeciler, edebiyatçılar ve iletişimcilerden oluşan kadrosuyla parasız sinema eğitimi verdi. Yavuz Özkan, en son 2010’da senaryosunu da yazdığı ‘İstanbul’da Aşk’ı yönetti.

ETİKETLER:
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.