Yazar imzası için kuyruk

Sevdiğiniz yazarlara kitap imzalattınız mı? Yazar imzası için kuyruk katlanılabilir bir bekleme yeri midir? Okurlar için sevdikleri yazarın imzalı kitabına sahip olmak değerli bir hazine gibi. Yazarlar yıl içinde çeşitli kitap evlerinde ya da etkinliklerde okurları ile buluşup imza günleri düzenliyorlar. Ancak İstanbul’daki kitap fuarı sanki bu etkinliğin mabedi gibi. Okurlar sevdikleri yazardan imza alabilmek için uzun kuyruklarda beklemeyi göze alıyorlar.

33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda yaptığım gezintide yazarların okurları ile buluşmalarına ve imza bekleme kuyruklarına tanık oldum. Ayşe Kulin, Yalçın Küçük, Doğu Perinçek, Canan Tan, Enver Aysever, Küçük İskender, Sinan Akyüz, Penguen dergisinin ekibi, Soner Yalçın’ın okurlarla buluştukları anlardan görüntüler izleyeceksiniz.

Okurların heyecanına, hatıra fotoğraf çektirebilmek için yaşadığı telaşa, yazarların ise bıkmadan imzalamalarına, yorulsalar da çaktırmamalarına, bazılarının ise gözlüksüz yapamadığına… kadın yazarların şıklıklarına, erkek yazarların ‘rüküşlüklerine’ (!) şahit olacaksınız.

Canan Tan’ın kitap imzası sırasında bir hayranı dikkatimi çekti. İzlediğinizde bakalım siz de şaşıracak mısınız?

Doğu Perinçek’in imza kuyruğu hayli uzundu. Takım elbisesiyle gelirken Perinçek, Yalçın Küçük her zamanki bildiğimiz gibiydi; kalpak, kırmızı kaşkol… Ama imza için okur bekler gibiydi. Sahi ne sıkıntılıdır imza alması için okur beklemek. Saatlerce gözünüz yolda kalır ‘nerede bu okurlar?’…

Daha başka detaylar da var ama onları da siz izlerken fark edin istiyorum.

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM