Yeni romanı çok tartışılacak

16.11.2014
A+
A-

Sinan Akyüz’ün yeni romanı çok tartışılacak gibi duruyor. Kitap dünyamızda ayrı bir yeri ve okur kitlesi olan Sinan Akyüz’ün yeni kitabı yolda. Yeni yılla birlikte kitap raflarda olacak. İyi ama kitabın konusu ne? Ben öğrendim. Yine ilgi çekici bir konuyu yazar okurlarına sunacak.

33. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’nda Sinan Akyüz, Alfa Yayınları standından okurlarıyla imza gününde buluştu. Akyüz, yoğun ilgi karşısında 2 saat boyunca durmaksızın kitaplarını imzaladı, fotoğraf çektirdi.

İncir Kuşları, Piruze/Şam’da Bir Türk Gelin, Şahika&Feraye, Piruze ve Oğulları gibi çok okunan romanların yazarı Sinan Akyüz’ün 11’inci romanı yakında okurlarla buluşacak.

Sinan Akyüz’le imza gününde buluştum. Biraz dost muhabbeti yaptık, özlem giderdik. Çünkü romanını tamamlamaya çalışıyor ve çocuklarını, eşini dahi yeterince görmüyor. Yazarların hayatı böyle. Kaderleri yalnızlık. İmza günündeki kalabalık okur kitlesi onları mutlu ediyor.sinan_akyuz_imza_gunu_4

Sinan Akyüz’ün anlattığına göre son romanı Piruze ve Oğulları, 70 bin civarında satılmış. “Bu yıl kitap okuma oranları genel okuyucu kitlesi ölçüldüğünde önceki yıllara göre neredeyse yarı yarıya azaldı” diyor. Bunun sebebini de Türkiye’de yaşanan olaylara bağlıyor, şöyle anlatıyor: “Gezi Parkı ile ilgili yaşadığımız olaylar, siyasetteki gerilim ve cumhurbaşkanlığı seçimi süresince yaşanan sert psikoloji… Bunlar hep gerçekten kitap okuyanların kafasını meşgul etti. Daha çok sosyal medyada var oldular. Kitaplara bir müddet elleri gitmedi. Bütün yazarlar, çok satan yazarlar geçtiğimiz yıllardaki satış rakamlarına ulaşamadık”sinan_akyuz_imza_gunu_2

Sinan Akyüz, romanlarının kapağı ile kendisi ilgileniyor. “Kapak çok önemli. Okur kapağını beğenmediği kitaba el uzatmaktan kaçınıyor, hele ki sizi tanımıyorsa. Yeni okurlarla buluşmak için kapak önemli. Bu nedenle kitaplarımın kapak tasarımlarının üzerinde titizlikle duruyorum” diyor.

Kitap fuarını birlikte gezerek sohbet ediyoruz. Fuar alanının çok havasız olmasından o da şikayet ediyor herkes gibi. Bu kadar kalabalık bir alanın havalandırma sorunu gelenlerin en büyük şikayet konusu olmuştu. Şekersiz sütlü kahve içmeyi tercih ediyor.

Yeni kitabın ne zaman çıkacak, diye sorduğumda heyacanla anlatıyor: “Yeni yılın ilk günlerinde okura ulaştırmayı hedefliyoruz. Alfa Yayınları’ndan çıkacak yine. Türkiye’nin her yerine anında ulaşacak. Hikayesini okurların seveceğini düşünüyorum” diyor.sinan_akyuz_imza_gunu_3

Akyüz’ün romanları gerçek hayata dayanıyor. Son romanı da öyle mi? “Evet” cevabını veriyor “ama” diyerek ekliyor: “Bu konuyu, hikayeyi tespit edene dek birkaç kişi ile sohbet ettim. Başlarından geçen olayları dinledim saatlerce. Not aldım. Ve benim hayal dünyam ile gerçeği kurgulayarak yazdım”

Konusu neydi ki bu romanın, diye merak ediyorum. Ben sormadan Sinan Akyüz kısaca anlatıyor: “Aşkın sarsıcı etkisini yaşayan bir adam ve iki kadın. Sevgilisi ve eşi arasında gidip gelen bir adam. Sevgilinin ve eşinin dünyası ile adamın dünyasını bulacak okurlar romanda”

Sinan Akyüz’ün imza gününde yaptığımız kısa söyleşiyi ve imza gününden görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.