Yonca Eldener’den Yedi Uyananlar

Göbeklitepe Muhafızı adlı romanından sonra Yonca Eldener bu kez Yedi Uyananlar ile okurlarla buluştu. Roman, Mona Kitap tarafından yayımlandı.

Yonca Eldener’den Yedi Uyananlar

Yonca Eldener, Yedi Uyananlar adlı romanıyla okurlarla ikinci kez buluştu. Göbeklitepe Muhafızı adlı ilk romanıyla okurların beğenisini kazanan Yonca Eldener, Yedi Uyananlar ile sıradışı bir macerayı anlatıyor. 

Sayım Çınar’ın okurlara önerdiği romanın tanıtımında şu cümleler yer alıyor:

Tarsus’ta yapılan bir mağara dalışı, Amerikalı araştırmacı Ellen’ın ölümüyle sonuçlanmıştır. Dalışa katılanlardan biri olan Kaya, o gün yaşadıklarının, başka tehlikelere de gebe olduğunu hisseder ancak adını koyamaz. Tarsus’un en güçlü kadınının biricik oğlu, Jeoloji Mühendisi Kaya Kocadolap, “Vahşi hayvan çığlıkları duydum, dans eden bir kadın gölgesi dev bir yılana dönüştü ve beni boğmaya kalkıştı!” dese kim inanır?

“Mitra, Tarsus’ta doğmuş ve Kilikya korsanları tarafından tüm Akdeniz’e yayılarak Romalı askerler arasında büyük bir inanan kitlesine sahip olmuştu. Dışarıya kapalı bir gizem diniydi ve bu inancın tohumlarını Tarsus’un ünlü Stoacı filozofları atmıştı. Roma’nın Hıristiyanlığı resmi din ilan ettiği 4. yüzyılda ise yok edilmişti. ‘Mitraeum’ denilen yeraltı tapınakları ve mağaralarda ibadet eden Mitraistler, dinin sırlarını dışarıya açmadıkları için arkalarında hiç yazılı belge bırakmamışlardı.

Reklam
Yavuz Rençberler
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM