Yusuf Atılgan’ın en sevdiği yönetmenler

Türk edebiyatının önde gelen romancılarından Yusuf Atılgan’ın sinemaya olan ilgisi nasıldı? Hangi yönetmenleri severdi? Oğlu bu konuda bilgi verdi.

Yusuf Atılgan’ın en sevdiği yönetmenler

Yusuf Atılgan’ın en sevdiği yönetmenler kimler mi? Yusuf Atılgan’nın oğlu yazar Mehmet Atılgan anlattı. “Aylak Adam” ve “Anayurt Oteli” gibi kült romanların yazarı Yusuf Atılgan, ölümünün 30’uncu yılında İstanbul Ataşehir’de anıldı.

Anma etkinliği Ataşehir Belediyesi’nin kasım ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında Neşet Ertaş Kültürevi’nde düzenlendi.

Etkinlikte Yusuf Atılgan’nın oğlu yazar Mehmet Atılgan, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyeleri Burcu Şahin ve Erhan Kıvanç yeraldı. Programın moderatörlüğünü ise Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Aslan Erdem yaptı.

Yusuf Atılgan hangi yönetmenleri severdi

Mehmet Atılgan babası Yusuf Atılgan ile ilgili renkli anılarını ve hayatına dair ilginç detayları aktardı. Bunlardan biri de Yusuf Atılgan’ın sinemaya olan sevgisine dairdi. 

Mehmet Atılgan, babasının sinemaya çok düşkün olduğunu ifade etti: “O yıllarda adı Sinema Günleri olan İstanbul Film Festivali’ni hiç kaçırmazmış. Yazarlığının arkasında sinema aşkının olduğunu düşünüyorum. Özellikle Sam Peckinpah, Alan Pakula, Stanley Kubrich, Coppola çok sevdiği yönetmenlerdi. Babam varoluşçuluk edebiyatından çok etkileniyor. Sartre, Albert Camus okurdu.”

Mehmet Atılgan, babası Yusuf Atılgan ile ilgili ilgi çekici hayat detaylarını paylaştı.

Çehov için ağlardı

Babasının Kafka’yı çok sevdiğini söyleyen Mehmet Atılgan, “Kendi evrenini yaratan tek yazar” derdi Kafka için. Babam köy ve kırsalı çok iyi bilirdi. O yüzden köy ve kırsalı anlatan iki yazar Anton Çehov ve Volker Kutscher’den etkilendiğini söyleyebiliriz. Çehov’un “Bozkır” kitabını çokça kez okuyup “Bu nasıl adam” diye ağladığını hatırlıyorum.  Türk edebiyatıyla ilgili olarak bir televizyon programında kimseyi kırmamak adına pek bir şey söylemiyor. Ama Nesihe Ceriç’i, Onat Kutlar’ın öykülerini, şiir olarak Cemal Süreya ve Sait Faik’i çok severdi. Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’u çok okurdu” dedi.

ETİKETLER:
Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.