Zsa Zsa Gabor vefat etti

19.12.2016
A+
A-

Hollywood filmlerinin güzel yıldızı Zsa Zsa Gabor 99 yaşında vefat etti. Gabor ilk evliliğini bir Türk siyasetçiyle yapmıştı. Türkiye’nin bir dönem yengesiydi.

Hollywood filmlerinin unutulmaz yıldızlarından Zsa Zsa Gabor vefat etti.  Macar asıllı oyuncu 99 yaşında hayata veda etti. Ölüm sebebi kalp yetmezliği olarak açıklandı. Los Angeles’ta yaşama veda eden Zsa Zsa Gabor’la ilgili ölüm haberini halkla ilişkiler görevini yapan Edward Lozzi duyurdu.

Hollywood’da bir döneme damgasını vuran Gabor, Türkiye’nin de “yengesiydi”. İlk evliliğini Atatürk’ün yakınındaki siyasetçi Burhan Asaf Belge ile yapmıştı. Burhan Asaf Belge, gazeteci yazar ve siyaset bilimci Murat Belge’nin babasıdır.

Belge ile evlendiğinde henüz 19 yaşında olan Gabor, Ankara’da cemiyet hayatının içine girerek hareketli sosyal hayata ilk adımını atmıştı.

Gabor, Burhan Asaf Belge ile 1937’de nikah masasına oturmuştu. Gabor’un bu ilk evliliği oldu. 1941’de boşanmayla sonuçlanan bu evlilikten sonra Gabor, ABD’ye gitti.

Zsa Zsa Gabor güzelliği ile Ankara’da fırtınalar estirdi. Ankara’da pek çok dedikodu ortaya çıktı. Bunlardan en önemlisi Mustafa Kemal Paşa ile aşk yaşadığına dair olanıydı. Bu dedikodu, Gabor’un yazdığı otobiyografisinde de yer aldı. Gabor, Mustafa Kemal Atatürk ile aşk yaşadığını biyografisinde yazılı hale getirdi. 

Gabor, 1936 yılında Macaristan Güzeli seçilmişti. Başından 8 evlilik geçti. Burhan Asaf Belge’den boşanıp ABD’ye taşınınca Hollywood’da parladı. Döneminin en güzel ve çekici kadınlarından biri olarak anıldı. 1958 yılında “En Göz Alıcı Aktris” kategorisinde Altın Küre kazandı. “Moulin Rouge” ve “Queen of Outer Space” filmlerinde başrol oynadı.

1941’de boşandıktan sonra ABD’ye gidişine Ahmet Ertegün önayak oldu. ABD sosyetesiyle tanıştı. 1942’de Hilton Otellerinin sahibi Conrad Hilton ile evlenmişti. Gabor’un, 1946’da boşandığı Hilton ile evliliğinden tek çocuğu olan Francesca Hilton doğmuştu.

Gabor, 2002 yılında trafik kazası geçirmişti. 2010 yılından bu yana sağlık sorunları yaşayan ünlü yıldız, 2015 Ocak ayında kızı Francesca Hilton’u kaybetmişti.

Prens Frederic von Anhalt ile 1986’dan bu yana evli olan Gabor, Anhalt Prensesi unvanını da taşıyordu.

Editör: Kenan Kaldan

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.