Zülfü Livaneli çocuklar için yazdı: Şapka

Zülfü Livaneli’nin Şapka adlı çocuk kitabında “mülteci” konusu çocukların gözünden ele alınıyor.

Zülfü Livaneli çocuklar için yazdı: Şapka. Romanları, yazıları ve şarkılarıyla ülkemizde güçlü ses veren sanatçılardan olan Zülfü Livaneli, çocuklar için de bir kitap yazdı. Şapka adlı kitabında Zülfü Livaneli “sürgün”, “sınır” ve “mülteci” kavramlarını öne çıkarıyor.

Kitap tanıtımından: “O ilk sabah, kuş gibi atıyordu yüreğim. Korksam da minicik bir umut kanat çırpıyordu sanki. Okuldakiler belki de beni severlerdi.”

Şapka kitabının konusu

Uzun zaman önce, köyünde ailesiyle yaşayan siyah saçlı bir çocuk vardı. Fakat bir gün, babası daha iyi bir iş bulabilsin diye, sarı saçlıların çoğunlukta olduğu bir ülkeye taşınmak zorunda kaldı. Çocuk orada, kendini farklı ve yalnız hissetti çünkü hep onunla dalga geçiyorlardı. Belki de, siyah saçlarını bir şapkanın altına gizlerse, onu da oyunlarına çağırırlardı. Yıllar geçti, siyah saçlı çocuk büyüdü ve bir oğlu oldu. Oğlunun da, sınıfına yeni gelen arkadaşıyla dalga geçtiğini duydu. Ve başladı hikâyesini anlatmaya… Oğlu, babasını dinledikçe, arkadaşını ne kadar kötü hissettirdiğini anladı. Ve arkadaşını mutlu etmek için bir plan yaptı.

Doğan Egmont’tan yayınlanan Şapka kitabında edebiyatın en eski temalarından “sürgün” , “sınır” kavramları ile bilhassa son yılların en önemli konuları arasında yer alan “mülteci” meselesini ele alıyor. Bu konuları çocukların gözünden hassas bir dille anlatırken bir yandan da kültürel çatışmalar bağlamında yaşanan sıkıntıları işliyor. Fakat en önemlisi yuvalarından koparılan, göç etmek zorunda kalan çocukların arkadaşlarıyla el ele yürüyebilecekleri barış dolu bir gelecek için sesleniyor.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.