Zülfü Livaneli “Gölgeler” kitabı yeniden basıldı

Zülfü Livaneli’nin “Gölgeler” adlı uzun hikayesi yeniden basıldı. Aykut Aydoğdu’nun çizimleriyle zenginleşen eser, gözden geçirilmiş yeni baskısıyla İnkılâp Kitabevi tarafından edebiyatseverle buluşuyor.

Zülfü Livaneli “Gölgeler” kitabı yeniden basıldı. Zülfü Livaneli’nin “Gölgeler” adlı uzun hikayesi daha önce Doğan Kitap’tan çıkmıştı. “Gölgeler” bu kez yeni yayın evinden, İnkılâp Kitabevi’nden okurlara ulaşıyor.

“Gölgeler” adlı uzun hikaye, Zülfü Livaneli’nin Konstantiniyye Oteli adlı romanında filizlendi. Romandaki “Edebi ve Ebedi Gölgeler” başlıklı bölümün zenginleştirilmesiyle ortaya çıktı.

“Gölgeler” adlı kitap, eserlerinin yanı sıra yaşanmışlıklarıyla da iz bırakan yazar ve şairleri İstanbul akşamında bir araya getiriyor.

Zülfü Livaneli’nin “Gölgeler” adlı eseri, Aykut Aydoğdu’nun çizimleriyle zenginleştirilerek gözden geçirilmiş yeni baskısıyla İnkılâp Kitabevi tarafından edebiyatseverle buluşuyor.

Livaneli’nin romanının bir bölümü olarak başlayıp, kendi başına bir eser haline gelen “Gölgeler”, İstanbul’un büyüleyici atmosferinde can bulan edebi ve tarihi kişiliklere saygı duruşunda bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ten Fatih Sultan Mehmet’e, Nâzım Hikmet’ten Halide Edip Adıvar’a, kadar pek çok ünlü ismin kendisine yer bulduğu uzun hikâyede, edebiyat tarihine ilişkin pek çok ayrıntı da yer alıyor.

“Gölgeler” arka kapak yazısı

Zülfü Livaneli’den İstanbul’a ve onun yazarlarına, şairlerine bir saygı duruşu.

Livaneli külliyatının özgün örneklerinden olan bu kitapta gölgeler yani ismi var cismi yoklar, müstearlar bir İstanbul akşamında hayali ve neşeli bir buluşma için bir araya geliyor.

Bir gece yarısı Sultanahmet Meydanı’nın ıssızlığında toplanan gölgeler arasında kimler yok ki: Fatih Sultan Mehmed, Mustafa Kemal Atatürk, Halide Edip Adıvar, Yahya Kemal Beyatlı, Reşat Nuri Güntekin, Nâzım Hikmet, Sabahattin Ali, Kemal Tahir, Orhan Kemal, Orhan Veli Kanık, Yaşar Kemal, Attilâ İlhan, Cemal Süreya, Ece Ayhan, Ülkü Tamer.

“Bu kitapta yazar ve şairlerimizin asılları değil ama gölgeleri var; yani müstear isimleri. Hem varlar hem yoklar, hem ünleri çok yayılmış hem de sonsuza kadar gölge olarak kalmaya mahkûmlar.”

 

Kitabın künyesi

Yayın Direktörü: Gülşen İşeri

Editör: Gökçe Şenoğlu

Son Okuma: Ezgi Hotalak

Resimleyen: Aykut Aydoğdu

Kapak İllüstrasyonu: Aykut Aydoğdu

Kapak ve Sayfa Tasarımı: Şenol Alanbay

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.