2020 Haldun Taner Öykü Ödülü Nurhan Suerdem’in oldu

2020 Haldun Taner Öykü Ödülü Nurhan Suerdem’in oldu. Yazar, “Maruzatım Var” adlı kitabıyla ödüle layık görüldü.

2020 Haldun Taner Öykü Ödülü kazananı belli oldu. Nurhan Suerdem, “Maruzatım Var” adlı kitabıyla ödüle layık görüldü. 

2020 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazanan öykücü açıklandı. 31. defa düzenlenen Haldun Taner Öykü Ödülü Nurhan Suerdem’e değer bulundu. 

Ödül, ilk baskısını Aralık 2019 tarihinde yapan ve İletişim Yayınları etiketiyle yayımlanan Maruzatım Var kitabına verildi.

Öykü, tiyatro, deneme gibi türlerde eserler vermiş; edebiyatımızın byük isimlerinden Haldun Taner’in anısını yaşatmak için düzenlenen ödüllerde, seçici kurul 6 Ekim 2020 tarihinde dijital ortamda toplandı. Jüri başkanlığını Doğan Hızlan’ın yönettiği kurulda Demet Taner, Handan İnci, Nursel Duruel, Metin Celal, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Kamil Erdem yer alıyordu.

Seçici Kurul, 31. Haldun Taner Öykü Ödülü’nü Nurhan Suerdem’e layık gördü. Armağanın veriliş gerekçesi ise şu şekilde açıklandı:

“İçtenlikli anlatımı, ironik yaklaşımıyla anlatıcının iç sesini toplumdaki ‘öteki’ kadınların sesiyle örtüştürmesindeki başarısı nedeniyle Nurhan Suerdem’in ‘Maruzatım Var’ adlı kitabına verilmesi oy birliğiyle uygun görüldü.”

Bu bir onur

Ödülü kazanan Nurhan Suerdem şunları söyledi: 

“Zor zamanlardan geçiyoruz. Her gün bir haber ya yüreğimizi dağlıyor ya da öfkeyle güne başlıyoruz. Bugün benim için çok farklı oldu. Oyunları, “pazar köşesi”nde gülümseyen yüzünün altındaki köşe yazılarıyla büyümüş, içten samimi, ironik öyküleriyle huzur bulmuş biri olarak Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, jüri üyelerinin oybirliği ile layık görülmek olağanüstü mutluluk ve gurur kaynağı oldu benim için. Tüm üyelere çok teşekkür ederim. Haldun Taner ve şimdiye kadar bu ödülü almış değerli yazarla birlikte anılmak bir onur.”

Nurhan Suerdem kimdir?

1954 yılında Ankara’da dünyaya gelen Suerdem, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Maliye Bölümünden mezun oldu. Özel sektörde çalışan yazar, 2013 yılında öyküler kaleme almaya başladı. Eserleri altZine, Varlık, Sözcükler, Karahindiba, Edebiyatist, Ekmek ve Gül ve Kiltablet gibi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. Aralık 2019 tarihinde yayımlanan Maruzatım Var, Nurhan Suerdem’in ilk öykü kitabı olma özelliğini taşıyor.

Maruzatım Var, toplamda 10 öyküden oluşuyor. Eser geçen temmuz ayında 2. baskısını yaptı.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.